Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mesut insanların şehri

Partisinin yeniden aday gösterdiği Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, ilçesini, 'mesut insanların şehri' yapmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor

İlk kez 1999 seçimlerinde belediye başkanlığı koltuğuna oturan ve ikinci kez 2009 yerel seçimlerinde ilçe sakinlerinin karşısına çıkan Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, MHP'nin onayıyla yeniden aday oldu. Demirel'in "Hayatımın şehri" dediği Etimesgut'u SABAH Ankara Yayın Yönetmeni Osman Altınışık ile birlikte gezdik. Demirel'in çalışmalarıyla ilçeye kazandırılan Göktürk Aile ve Yaşam Merkezi'ni, kadınlara, gençlere, yaşlılara toplumun her kesiminden kişilere yaşam desteği sunulan Aile Akademisi'ni, Türk İslam Sanatları Merkezi'nin, Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi'ni, binlerce kişilik Festival Alanı'nı ve ilçe sokaklarını ve daha pek çok alanı, yerinde gördük. Gelecekte 'kaynakları ve zamanı doğru harcayan başkan' olarak anılmak isteyen Enver Demirel ile kendisini çok üzen hastane yapılmasından son anda vazgeçilen 'bina'yı da konuştuk. Etimesgut'un, 'mesut insanların şehri' olması için çalıştığını belirten Demirel, ilçenin dününü, bugününü ve geleceğini anlattıb. İşte Demirel'in Etimesgut projeleri ve hayalleri...

KÜLTÜR VE SANATIN MERKEZİ OLACAK

Etimesgut'ta ikinci kez belediye başkanlığı görevini üstlendiniz. İkinci kez göreve geldiğinizde ilçeye ilişkin yapmak istediğiniz neydi? Bu düşüncenizi gerçekleştirdiniz mi?
* İlk başkanlığım 1999/2004 yılları arasındaydı. 2004'te seçimi kaybettik daha sonra 2009 yerel seçimlerinde görevi yeniden devraldık. Etimesgut yaklaşık 500 bin nüfuslu ve her geçen gün kalabalıklaşan, 33 mahallesi olan bir ilçe. Nüfus her yıl yüzde 15 artıyor. Etimesgut her 5 yılda bir iki kat büyüyor. Böyle olunca ihtiyaçları kaynakları doğru kullanarak giderme gerekliliği doğuyor. Biz u şehirde doğduk, bu şehirde yaşamımızı sürdürdük. Etimesgut'un önüne bir vizyon koyduk bu da şehri kültür ve sanat şehri yapmaktı. Bunu başarır mıyız bilmiyorum ama ciddi çalışmalar yapıyoruz. Düzenlediğimiz Kültür ve Sanat Festivali, hedefe ulaşmanın bir adımıdır. Festivali, uluslararasına taşıdık. 10 gün süren, Anadolu'nun kültürünün yansıtıldığı bir festival oldu. bunun dışında Etimesgut Belediyesi Sürekli Uygulama ve Eğitim Merkezi (ETİSEM) gibi önemli bir projeyi hayata geçirdik. Burada 12 dalda 66 tali branşta faaliyet gösteriliyor. Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi inşa ettik. Halkın yerel yönetimine katılımını sağladık. Kent Konseyi binası inşa ettik. İlk göreve geldiğimde 'ekmek fabrikası yapacağım' demiştim, yaptım. Bu dönemde ilk yapacağım işlerden biri de kongre merkeziydi ve onu da hayata geçirdik.

ENGELLİLERE ÖZEL PROJE

Peki, üçüncü kez başkan olursanız… Planınız var mı?
* Halkın isteğiyle yeniden seçilirsem, Etimesgut için en önemli projelerden biri, Engelli Rehabilitasyon Merkezi'ni yapmak isterim. Kapsamlı bir merkez olmasını istiyoruz. Engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak istiyoruz. Bununla ilgili STK'lar ile çalışmalar yapıyoruz. Engelli yakınlarının da bu merkezden faydalanmasını istiyoruz. Kadın Sığınma Evi'ni de gelecek süre içinde yapmayı istiyoruz. Etimesgut'un geneline yayılan kreş çalışmalarımızı ve Emekliler Konağı projelerimizi artırmak isteğindeyiz. Bu şehre en az 5000 kişilik spor salonu yapmak istiyorum. Yerini tespit ettik.

ARKADAŞINA GÖNDER
Mesut insanların şehri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN