Pursaklar için hastane hayali

Pursaklar, belde belediyesiyken göreve gelen ve ilçeliğe adım atışına tanıklık eden Başkan Selçuk Çetin, "İkinci büyük hayalim, buraya hastane yapılması" dedi

Giriş Tarihi: 5.11.2013
2004 yerel seçimlerinde Pursaklar Belde Belediyesi iken göreve gelen ve 2008 yılında beldenin ilçe oluşuna tanıklık eden Selçuk Çetin, 10 yıldır başkanlık koltuğunda oturuyor. Üçüncü dönem başkanlık için aday adaylığını da açıklayan Çetin, "En büyük mührü Pursaklar'ı ilçe yapmakla vurduk. Pursaklar'ın en önemli ihtiyacı olan imar planı revizesini gerçekleştirdik. İkinci büyük hayalim ise buraya bir hastane yapılması, 40 dönümlük arsayı Sağlık Bakanlığı'na tahsis ettik. Bakanlıktan cevap bekliyoruz" diyor. Çetin ile ilçenin gelişimini, dününü, bugününü ve geleceğini konuştuk.
10 yılda Pursaklar'da öne çıkan çalışmalarınız neler?
Pursaklar'da öncelikle havalimanın değişmiş olması, havalimanına giden aksın, protokol yolunun yeniden düzenlenmesi, bunun ardından Hasköy-Dörtyol civarında Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm projesinin yapılmasıyla Pursaklar, sanki Ankara'nın içinde bir yerleşim alanı olarak öne çıktı. Önümüzdeki aylarda da rekreasyon alanlarının tamamlanacak olması da ilçeye değer katacak. Pursaklar Ankara'ya bazı ilçelerden daha yakın ama hep ücra köşede gibi algılandı. Projeler sayesinde Pursaklar şehrin içine daha da yaklaştı. 10 yıl içinde Pursaklar'ın ilçe olması çok büyük bir avantajdı. Bizim hayallerimizden biri buydu. Pursaklar'ın ufku, 2008 yılında ilçe olduktan sonra tekrar açıldı. Ankara'nın 25'inci ve en yeni ilçesi. Nüfusu son 5 yılda her yıl 10 bin arttı. Ankara merkezden gelen nüfus var. Ağırlıklı Çankırı, Kalecik, Çorum, Yozgat ve Kırıkkale'den gelen var.
Şu anki nüfus sayısı?
Resmi nüfus 120 bin civarında. Trafik sorunun olmaması, havasının çok iyi olması, özel okulların fazla olması, eğitim düzeyinin yüksek olması ilçeyi cazibe merkezi haline getirdi. Ankara'da iki tane fen lisesi var. Biri burada.
Konut projeleri de gittikçe artıyor…
En büyük avantajımız Pursaklar'da gecekondu yok. En büyük çalışmamız da ulçedeki imar planlarını revize etmemiz. Bir adanın içinde en fazla 10 tane bina olacakken o binaları 2'ye düşürdük. Kat yoğunluğu vererek binaların çevresini rahatlattık. Çevresinde otopark, çocuk parkı olmasına yol açtık. Dairelerin fiyatları da arttı. Eskiden cebinde 20-30 bin lirası olana "Pursaklar'a git oradan ev alırsın" denilirken şimdi o pek mümkün değil. Şimdi, ekonomik seviye ve kültürel yönden dengeli bir gelişim söz konusu.
Pursaklar, 'Tebessüm Şehri' unvanıyla ön plana çıktı. Bunun için ne gibi çalışmalar yapıldı?
Bizim yaptığımız belediyeciliğin 'sosyal' olması gerekiyor. Tek, hedefimiz, 'Biz halkımızın hizmetkarıyız' diyoruz ama park, bahçe kaldırım, yol yapmakla da hizmetkarlık olmayacağını söylüyoruz. Sosyal yönden de hemşehrimizin yanında olmalıyız. Bunlardan biri de tebessümdür. Belediye insanlar girip çıkarken tebessümle karşılanmalı. Biz birbirimize karşı tebessüm edersek aramızdaki husumetler de kalkar. Pursaklar'ın ismiyle ilgili pek çok rivayet var. Bize en mantıklı gelen 'busak' kavaktır, kavaklar mevkidir. İlçe olduktan sonra adının değişmesi gündeme geldi ama istemedik. Tebessüm şehri unvanıyla birlikte anılmasını istedik.
Yeniden aday adayı oldunuz…
Üçüncü dönem olmuş olmuş olmamış çok önemli değil. Kadere inanan insanlarız. Olursa hizmet ederiz olmasa da başkanlık makamı dışında hizmet etmenin yolu vardır, hakkımızda hayırlısı buymuş deriz.

Başkanın yeni dönem rotası
Gelecekte hangi projelerle, nasıl bir başkan olarak anılmak istersiniz?
Tek şey, dürüst, çalmayan, çaldırmayan bir başkan olarak anılmak isterim.
"Gönüllerde olmak önemli" dediniz ama her kesimden takdir aldığınız düşünüyor musunuz?
Dürüstlük ve hizmet konusunda takdir alıyoruz. Pursaklar'ın dününü ve bugününü bilen bunu görüyor zaten. Fakat bizim en büyük dezavantajımız muhalefet iktidarın her yaptığına karşı çıkmayı muhalefet etmek zannediyor. Pursaklar'a 2004'te göreve başladık. Altındağ ve Yenimahalle belediyelerinden araç almıştık. Birkaç yıl önce araç parkımıza 14 araç, 3 TIR, asfalt serici almak istedik. Meclis'e getirdik. Muhalefet istemedi. Sebep yok. İktidarın olumlu faaliyetine bile 'yok' diyorlar. Türkiye'de maalesef muhalefet bu.
Peki, sonraki 5 yıl için planınız nedir? Yapmak istediğiniz ilk iş nedir?
Pursaklar'da hastane eksikliğimiz var. Trilyonlarca borcumuz varken bile belki de görevimiz bile değilken burası beldeyken sağlık ocağı yaptık. Yıldırım Beyazıt Dışkapı Hastanesi Başkemi arkadaşımızı getirdik, buyurun gelin tüm branşlarınızla hizmet verin dedik. O sağlık ocağında günlük 850 kişi tedavi oluyor. Hastane için arsa temin ettik. 40 dönüm arsa çıkardık. Sağlık Bakanlığı gündemine aldı. Yüzme havuzu eksiğimiz vardı. AB hibe kredisiyle yapacağız. Engelli vatandaşların da kullanımına açık olacak bir proje. Yüzde 70'ini AB kredisi karşılayacak.

Ş. Salim Akgül Parkı ilçenin simgesi oldu
Pursaklar Belediyesi'nin prestij projelerinden biri olan Şehit Salim Akgül Parkı tamlanarak halkın hizmetine sunuldu. Protokol yolu üzerinde 9 bin 700 metrekarelik bir alana sahip olan Şehit Salim Akgül Parkı, yeni görünümü ile hem dikkat çekiyor hem de halkın büyük beğenisini kazanıyor. Pursaklar'ın yeni şehir meydanını oluşturan parkta halkın güvenle tüketebileceği çeşmeler de bulunuyor. "Protokol yolunun en prestijli projelerinden biri olan bu parka Pursaklar'ın simgesi haline gelen İyi Su Çeşmesi de dahil edildi. Suyu arsenikten arıtarak kullanıma açan Pursaklar Belediyesi, halka temiz ve ücretsiz su imkânı da sundu. Halkın büyük takdirini toplayan projeler ilçeye yeni bir görünüm kazandırdı. Selçuklu ve Türk mimarisi ile tasarlanan proje, sosyal tesis ve park amacıyla kullanılıyor.

Mutlu insanların yaşadığı mekan
Yeniden seçilemediğiniz takdirde planınız nedir?
Ömrüm hep idarecilik ve memuriyetle geçti. Öğretmen emeklisiyim ve çalıştığım süre içinde rapor aldığımı hatırlamam. Başkanken de böyleydi. Vakıflar, derneklerde aktif olarak memlekete, devlete, insanlarımıza hizmet edebilirim.
Yapmak isteyip de yapamadığınız bir proje var mı?
Saray, Sirkeli ve Altınova beldeleri, mahalle olarak bize katıldı. Hayalimiz buralarda güzel ve geniş mahalleler oluşturmak istedik. İnsanların beton yığınlarının arasından çıkıp nefes alacağı yerler düzenlemek istedik ama dezavantajımız her yerden imar geçirilmesiydi. Ama on binlerce insana hizmet verebiliyoruz ya en güzeli odur.
Pursaklar sizin için neyi ifade ediyor?
Burası bizim evimiz. Bir üniversitenin anket sonucuna göre burası insanların en mutlu yaşadığı ilçe. Pursaklar'da halkın ekonomik seviyesinin çok yüksek olmamasına rağmen en mutlu insanlar burada. Bu bize yetiyor. Demek ki parayla saadet olmuyor.

Mehmet Akif Ersoy Tesisleri açılışı bekliyor
ESENBOĞA Havalimanı geçiş güzergahında 29 bin metre kare alan üzerine inşa edilen Mehmet Akif Ersoy Parkı ve Sosyal Tesisleri açılış için gün sayıyor. Pursaklar'ın mimari dokusunu değiştiren Pursaklar Belediyesi, yaptığı projelerinde özgünlüğe ve geleneğe dikkat ediyor. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin hayat bulduğu ilçelerin başında gelen Pursaklar, kültürel faaliyetler ile olduğu gibi mimari projeleri ile de takdir ediliyor. Başkent Ankara'nın en genç ilçesi olan Pursaklar, artan nüfusu ve hizmet verdiği geniş bir coğrafyada her geçen gün faaliyetlerini çoğaltıp, hizmet kalitesini artırıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pursaklar için hastane hayali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN