Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğa tutkunlarının beklediği proje

Giriş Tarihi: 7.11.2013

Başkent turizminin can damarlarından Nallıhan, Kamp, Karavana ve Kamping projesiyle hafızalara kazınacak

Kuş Cenneti, iğne oyası, doğal güzellikleri, domatesi, yöresel lezzetleriyle ünlü olan Nallıhan, gelecek aylarda turizme kazandırdığı değerlerle de öne çıkmak istiyor. Nallıhan Belediyesi'nin 2012 yılı mali destek programı çerçevesinde Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle hazırladığı yeni çalışma, oldukça dikkat çekici. Nallıhan'a 35 kilometre uzaklıktaki Kamp Karavana ve Kamping Projesi, Nallıhan Belediyesi'nin 10 yıllığa kiraladığı mesire yerinde proje kapsamında lojmanlar restore edilerek turizme katılacak, Uluhan Mesire Alanı, kamp, karavana, konaklama tesisi ve paintball alanı şeklinde bir kompleks olacak. Kalifiye eleman eksikliğini gidermek için Halk Eğitim Merkezi ile birlikte kurslar düzenlenecek, eğitime katılanlar istihdama kazandırılmaya çalışılacak. Uluslararası standartlara uygun olan kamp alanı bahar aylarında hizmete açılacak. İsteyenler kuyu kebabı yiyebilecek, gastronomiye düşkün olanların yolu bu alana düşecek. Bu yeni turizm projesini bizimle paylaşan Nallıhan Belediye Başkanı Adnan Okur ile ilçede yapılan çalışmaları ve gelecek projelerini konuştuk.

Göreve geldiğinizde Nallıhan'da öncelikli yapmak istediğiniz neydi ve geçen süre içinde bu isteğinizi yerine getirebildiniz mi?
* Nallıhan'da öncelikle yapılmasını istediğim, ilçemizde bulunmayan nazım imar planını yapıp, Nallıhan Çayını ıslah etmekti. Nazım planımızı yaptık ancak planda Nallıhan'a Çayı etrafının imara açmada Toprak Kurulu'ndan olumlu görüş alamadığımızdan ıslahı gerçekleştiremedik. Bunu yapabilseydik, ilçemizin çehresi değişmiş olacaktı. Bunların dışındaki çalışmalarımızdan biri, Atık Su Arıtma Tesisi. Bu, İller Bankası'nın SUKAP projesi kapsamında nüfusu 25'in altında kalan belediyelere yüzde 50 hibeli bir çalışma. Projenin toplam maliyeti 4 milyon 540 bin TL. Yüzde 50'sini biz belediye olarak borçlanıyoruz ancak 6360 sayılı yasa çerçevesinde ilçe, Büyükşehir sınırlarına dahil edileceği için 30 Mart'tan sonra tesis, tüm borcuyla birlikte Büyükşehir'e devredilecek. Yüklenici firma, aralık ayında projeyi bitirmek istiyor. Önceden meydan olan, araba mezarlığı gibi kullanılan alan, Alparslan Türkeş Parkı'na çevrildi. İçinde el sanatları teşhir evi bulunuyor. Turizm bürosu da bulunuyor.Elektriğini kendi üreten Şehitler Parkı da doğal afet anında insanların bir araya toplanabileceği açık alan olarak da düşünüldü. Aynı zamanda açık hava düğün salonu olarak da kullanılan parka Güneydoğu'da şehit olan askerler için mermerden anıt yapılacak. İnternet bağlantısı olan park, 24 saat kameralar tarafından izleniyor. Yollar, caddeler engelli vatandaşların kullanımına göre düzenleniyor.

Çayı ıslah etmek isterim
Nallıhan için hayalleriniz nedir?
* Nallıhan'la ilgili en büyük hayalim insanlara istihdam sağlamaktı. Köyüyle, kentiyle insanların Nallıhan'da yaşamayı isteyecek olmalarını isterdim.
İlçe için yapmak isteyip de yapamadığınız bir çalışma var mı?
* Nallıhan Çayı'nın ıslahı ile birlikte etrafında sosyal yaşam alanlarını yapamadım.
İlçenin en büyük ihtiyacının ne olduğunu düşünüyorsunuz?
*
Nallıhan'ın en büyük ihtiyacı, istihdam sağlayacak yatırımların gelmesi ve gençlerimizin ilçede iş bulmaları. Ayrıca ilçede ciddi konut ihtiyacı var. Stüdyo tipi daireler Ankara Üniversitesi'nin öğrencileri için uygun olabilir. Kat karşılığı müteahhide verilecek bir proje hazırlıyoruz.
Nallıhan sizin için neyi ifade ediyor?
*
Nallıhan benim için her şey demek. Hep serbest çalıştım, kamuda çalışmadım ama mesleğimi ve hizmetimi ilçeme adamak gibi bir düşüncem vardı. Herkes yaptığı işten para kazanmayı düşünür ama ben cidden para kazanmayı düşünseydim, Nallıhan'da olmazdım. Neyimiz varsa buraya vakfettik.
Gelecekte hangi projenizle, nasıl bir başkan olarak anılmak istersiniz?
* Gelecekte yapacağımız düğün salonu, ticaret merkezi, konut yapı kooperatifi ve turizm yatırımları ile anılmak isterim.

Spora sponsor bulamadık
Nallıhan, turizmle öne çıkıyor ama sporda da başarıları olan bir ilçe…
*
Bayanlar 2. Lig'de basketbol takımımız vardı ama ekonomik sıkıntılar nedeniyle bu yıl takımı finanse edemedik. Sponsor bulamadık. Belediye bütçesi tek başına yeterli olmadı. Gelecek yıl sponsor bulursak devam etmek isteriz. Ancak basketbol okulumuz sürüyor.
Bugüne kadar yaptığınız en geniş çaplı çalışma nedir?
* 2010 yılından bu yana yaptığımız Tapduk Emre'yi Anma ve İpek İğne Oyaları Kültür Sanat Festivali en geniş çaplı çalışmalarımızdandır. Hem insanların sosyalleşmesi açısından hem de Nallıhan'ın tanıtımı açısından bizim için çok önemlidir.
Her kesimden takdir aldığınıza inanıyor musunuz?
* Tabii ki alıyorum. Örnek verecek olur isek, 19 Haziran 2013 Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanımız Sn. Dr. Devlet Bahçeli festivalimizi onurlandırdıklarında tüm Nallıhan alandaydı.

Hak ettiği yere gelmeli
Partiniz sizi yeniden aday gösterdi. Seçildiğiniz takdirde gelecek 5 yıl için planınız nedir?
* Yapamadığım Nallıhan Çayı'nın ıslahını yapmak, temeli atacağımız Kültür Ticaret Merkezi'ni tamamlamak, tabi ki Tarihi Kentler Birliği ile çalışmalar yaparak Nallıhan'ı hak ettiği yere getirmek.
Seçilemediğiniz takdirde rotanız nasıl şekillenecek?
* Böyle bir şeyi tasavvur bile etmiyorum ama kazara olur ise mesleğim olan diş hekimliğini yaparım.

5 YILDA
5 yılda 1 adet bina
5 yılda 60 metrekare asfalt,
5 yılda 60 metrekare kilitli parke,
5 yılda 1 adet çok amaçlı park yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğa tutkunlarının beklediği proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN