Gölbaşı, turizmin merkezi olmak istiyor

Mogan Gölü'nü gezmek isteyenler için tekne alan Gölbaşı Belediyesi'nin Başkanı Yakup Odabaşı, dümenin başına geçti ve çalışmalarını SABAH Ankara ile paylaştı

Giriş Tarihi: 8.11.2013
MOGAN ve Eymir göllerini sınırlarında barındıran Gölbaşı, doğal güzelliklerinin yanı sıra gelişime açık yönüyle de her geçen gün daha çok tercih ediliyor. Son yıllarda eğitim ve turizm çalışmalarıyla öne çıkan Gölbaşı Belediyesi ise ilçeyi markalaştırmak için farklı projeler uyguluyor. Bunlardan biri de Mogan Gölü'nde tekne ile gezinti. Belediye, bu yaz döneminde aldığı tekneyle ilçeye gelen turistleri gezdirdi, turizm farklı bir yönüyle öne çıktı. Kafeleri, çay bahçeleri, yürüyüş alanları düzenleyen belediye, düzenlediği tekne gezileriyle de bir adım daha öne çıktı. MHP'li Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı ile ilçedeki çalışmaları, turizm projelerini ve doğal güzelliklerin durumunu ve tabi ki geçen hafta gündeme taşıdığımız Mogan Gölü'nün kirliliğini konuştuk.
İşte, Odabaşı'ndan ilçeye ilişkin merak edilenler…


Mogan Gölü'nün kirliliğine ilişkin belediyenin çalışması ne boyutta?
* Esas sorumluluk ÖÇK'daydı. Zaman zaman Ankara Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, İl Özel İdare de Çevre Bakanlığı'nın da sorumluluk var. Biz zaman zaman teknemizle yapılabilecek temizliği yapıyoruz ama tabi bu yüzeysel bir temizlik. Asıl gölün tabanında çamur var, bunun temizlenmesi gerekir. Geçen yıl devlet büyüklerimize konuyu açtık. Üniversitelerle konuyu paylaştık. Haliç'i temizleyen firma ile görüştük ama belediye bütçesinin bunu karşılaması mümkün değil. Devletin mutlaka bize yardım etmesi lazım. Tabi vatandaşlar da temizliğe dikkat etmeli, çevreye karşı duyarlı olmalı.
Sevgi Çiçeği de Gölbaşı'nın simgesi ve yok olmaya yüz tutan bir değer. Bunu korumak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
*
Sevgi Çiçeği ilçenin markası için çok önemli. Festivalimize adını veriyor. Dünyada sadece Gölbaşı'nda yetişiyor. Opera'nın sahip olduğu bir arsada yetişiyor. Bazı yıllar fazla bazı yıllar az oluşuyor. Geçmişte çit çevirdik, bu çiçeğin korunmasını sağlamak için ama vatandaşların çiti de alıp götürdüğü oldu. Bunun markalaşması için uğraş veriyoruz. Motifini ürünlerde kullanıyoruz, tablolarını yaptırıyoruz.

ARKADAŞINA GÖNDER
Gölbaşı, turizmin merkezi olmak istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN