Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Orada bir ilçe var uzakta

Ankara'ya 178 kilometre uzaklıkta olan, adıyla sık sık gündeme gelen Evren'in Belediye Başkanı Nedim Keskin, ilçenin gelecekte 'turizmle' anılmasını istiyor

Giriş Tarihi: 12.11.2013
İsmiyle, Ankara'ya en uzak ilçe oluşuyla ün kazanan Evren'i ziyaret ettik. 2009 yerel seçimlerinde rekor oy kazanarak belediye başkanı seçilen MHP'li Nedim Keskin, 2014 yerel seçimlerinde yeniden aday olmayacak. Bunun nedenini ise 'verdiği söze' ve 'sağlık sorunları' olarak açıklıyor. İlçede partiden çok kişiye oy verildiğini belirten Başkan Keskin, Ankara'ya kırgın olduklarını da şu sözlerle açıklıyor: "Büyük ilin en uzak ilçesi olana kadar küçük ilin en yakın ilçesi olmak daha iyidir. Önceki Valimiz 5 yılda bir kez bile gelmedi. Alaaddin Yüksel iki kez geldi. Bürokrasiden uzağız." Hirfanlı Barajı'nın yanı başındaki pekmezi ünlü olan bu ilçe için Keskin'ın hayali ise 'turizmin adresi' olması. İşte Adı değişecek mi değişmeyecek mi sorusunun sürekli sorulduğu Evren ile ilgili merak edilenler….
Göreve geldiğinizde Evren'in durumu neydi?
Kağıt üzerinde 2 milyon TL bütçe ama gerçekleşme oranı yüzde 40. Bütçe, İller Bankası'ndan nüfus oranında gelen pay ve kendisinin elektrikle ürettiği geliri. Ama bir baktık ki ürettiğimiz gelen suyun parası alınamıyor. 200 bin lira su alacağı vardı. Mahkemeye verdik, sadece kişiler değişti. Yapılamayacak hiçbir vaatte bulunmadım. Suda, çöpte sıkıntı yaşamadık. Nüfusa göre çok personel vardı. Belediyeyi 2999 nüfusla devraldım. Yerel seçim yaklaştıkça nüfus sayısı da artıyor. 18 personeli başka kuruma aktardık. Biraz rahatladık. Ama 4 yılda nüfusumuz 1000 kişi azaldı.
Evren'deki sorun göç mü?
Aslında burada göç yok. Yaşlı nüfus var. Okuyan gidiyor. Ona göç diyemezsin. Ankara'dan emeklileri getirdik. Gelen kişi ya tek kişi ya da iki kişi geldi. Ya eşi ölmüş kişiler ya da emekli olmuş karı kocalar yerleşti. Gençlerin barınacağı yer yok burada.

ÇALIŞMA AZMİ YOK
Peki, Evren'in ihtiyacı nedir sizce? Burayı geliştireceğini düşündüğünüz proje, çalışma var mı?
Kahvenin önünde oturan vatandaşa sorun, ilk söyleyecekleri kelime anlamını bilmeseler de 'istihdam'. Ben de öyle demiştim. Burası turizm teşvik kapsamında. Her gittiğim şehirde, yerde gittiğim büyük restoranlara kart bıraktım, 'Gelin buraya, yatırım yapın, altyapı da lojistik destek veririz' diye. Hirfanlı Barajı'nın kenarına otel yapın, restoran yapın dedim ama kimse gelmedi. Sınırlarımız içinde büyük bir granit fabrikası açıldı. Firmanın sahibi 'Bana elaman ver' dedi'. Aşçıyla işçi istiyorum' dedi. Balıkçılık yapan birini çağırdım, lokantası vardı. İyi maaş verdiler, şartları iyiydi ama beğenmedi işi. Demirci dükkanını Aydın'dan gelen kişi çalışıyor. Bizim burada herkesi istediği masa bir iş. Hizmet vermek istemiyor kimse. Taş ocağına çalışacak kimseyi bulamadım. Vatandaşın çalışma azmi yok. Tarımcılık, hayvancılık bitti burada.
Ne yapılmasını önerirdiniz?
Türkiye'nin ikinci büyük istiridye mantarı fabrikasını buraya kurdurduk. 5-6 kişi çalışıyor. Petrol istasyonu vardı ikincisini getirebildim. Gelenleri teşvik ettik, destek olduk ama bu kadar. Mesela vatandaşın biri geldi 1.5 milyon TL'ye malikane yaptı kendine. "Gel iş kur, yatırım yap" da diyemezsin. Bizde arsa fiyatlarını soran çok.

MAVİLİKTEN YARARLANILSIN
Gelecekte Evren'i nasıl görmek istersiniz? Siz nasıl bir başkan olarak anılmak istersiniz?
Ben tasarrufa yöneldim. Borçları büyük oranda bitirdim. Biyolojik arıtma tesisi var ama bu yerleşim yerine göre lüks. Çalıştıramıyoruz. 2018'e kadar borçlanılmış, ödüyoruz. Tasarruflu başkan olarak anılmak isterim. Evren için hayalim, Ankara'ya yaklaşması. Yapılacak yolla Ankara-Evren arası 138 kilometre olacak. Buradan geçenler de şu maviliği (Hirfanlı Baraj Gölü) görür. Buranın turizm açısından gelişmesini isterim. Öyle bir yer hayal ediyorum.
Öne çıkan lezzetlerin, ürünleri var mı Evren'in?
Pekmezimiz çok ünlü. Buranın eski adı Çıkınal adıyla markalaştı pekmez. Beypazarı festivalinde ürünleri tanıttık, çok ilgi gördü.
'Evren' adı değişecek mi?
Vatandaş istekli değil. İsteseler Belediye Meclisi'nde görüşürüz, geçiririz ama böyle bir talep gelmedi.

30 YILDIR HASTANE BEKLİYOR
Arsa fiyatları nasıl?
Canlandı. İki yıl önce 300-400 lira olan arsanın dekarı arttı. Şu anda satmıyorlar. Bekliyor. Arazi birleştirme durumu var.
Sağlık hizmetleri nasıl Evren'de?
Sağlık ocağımız var. Hastane yapımı 30 yıldır sürüyor. Şereflikoçhisar'a yıllardır bir hastane var, çok güzelini yaptılar ama doktor yok. Hasta olunca ya Aksaray'a ya da Ankara'ya gönderiyorlar. 112 istediğiniz saatte var.
Eğitimle ilgili sıkıntı yaşanıyor mu?
Lise var. Yüksekokulla ilgili Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'ne başvurum oldu. Daha önce Gazi Üniversitesi'ne başvurmuştum ama geri dönüş olmadı. Ahi Evran kabul edildi ama YÖK Gene Kurulu'ndan geri döndü. Bunun siyasi olduğunu düşünüyorum. Burası 1993 yılından bu yana taşımalı ilköğretim kapsamında. Liseyi de buna dahil ettiler. Burada kız çocuğu en az liseyi bitiriyor.

BU İLÇEYİ BİLMEYENLER VAR
Mesafe uzak ama ayrıca Ankara'ya karşı kırgınlığınız, yalnızlığınız var mı?
Merkeze en uzak ilçeden biriyiz. Büyük ilin en uzak ilçesi olana kadar küçük ilin en yakın ilçesi olmak daha iyidir. Önceki Valimiz 5 yılda bir kez bile gelmedi. Alaaddin Yüksel iki kez geldi. Bürokrasiden uzağız. Sivas'tan bir öğretmen gelmek istedi. Ankara'ya yakın diye Evren'i istemiş. Telefona ben çıkmıştım. "Sivas'tan arıyorum. Ben aslen Haymanalıyım. Oraya tayinim çıktı. Orası nasıl bir yerdir?" dedi. Doğruyu söylesem gelmeyecekti. "Öyle şanslısınız ki okulun duvarına oturacaksın, çorabını çıkaracaksın, ayağını sallayıp suya koyacaksın. Hirfanlı Baraj Gölü'nün 50 metre yanında" dedim. Lojman, var, su var ama 50 değil 500 metre. 3-5 gün sonra telefonda konuşanın benim olduğunu anladı ve dedim ki "Gerçeği söyleseydim gelir miydin?" "Gelmezdim" dedi. Ankara'dakiler Evren diye bir ilçe olduğunu bile bazen bilmiyor.
Neden yeniden aday olmadınız?
Birinci sebep ikinci kez aday olmayacağıma dair ilk günden söz verdim. İkinci sebep sağlık sorunlarım var. Kronik kalp hastasıyım, kolesterol var. Kullandığım ilaçlardan dolayı böbreklerimde rahatsızlık başladı. Partimin genel merkezi de biliyor, herkes biliyor. Faydasını da gördüm. Genç insanlar adaylık yarışında.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orada bir ilçe var uzakta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN