'Yenimahalle benim için yuva demek'

Yenimahalle'de dev eserler bırakmayı hayal eden Başkan Fethi Yaşar, ilçeyi "yuvası" olarak tanımlıyor. Yaşar, gelecekte "Yenikart" projesiyle anılmak istiyor

Giriş Tarihi: 19.11.2013
Yenimahalle'de doğdu, orada büyüdü, yıllarca her sokağında ticaret yaptı. İki dönem Belediye Meclisi Üyeliği görevini yürüttü ve partisinin isteğiyle 2009 yerel seçimlerinde CHP'den başkan adayı oldu. Yenimahalleliler O'nu çok sevdi ve Fethi Yaşar, başkanlık koltuğuna oturdu. İlçede her kesimden takdir gören, diğer partilerin de dikkatini çeken çalışmalar yapan Fethi Yaşar, 2014 yerel seçimleri için yeniden aday adaylığını açıkladı. "Yenimahalle benim yuvam" diyen Yaşar, gelecekte "Yenikart" projesiyle anılmak istiyor. Batıkent'e üniversite açılması, dev eserleri ilçeye kazandırmak hayalini kuran Yaşar ile ilçede yapılan modern Öğrenci Evi'nde buluştuk. SABAH Ankara Yayın Yönetmeni Osman Altınışık ile

"Yaşar'ın Yenimallesi'ni" dinledik…

Göreve başladığınızda Yenimahalle ile ilgili öncelikle yapılmasını istediğiniz ne vardı? Görev süreniz boyunca bu düşüncenizi gerçekleştirdiniz mi?
*
54 yıldır Yenimahalle'de yaşıyorum. Burada ticaret yaptım, çocuklarım burada doğdu, burada siyaset yaptım. Yenimahalle'yi sokak sokak tanırım ve her sokakta mutlaka ticaret yaptığım, tanıştığım bir hemşerim vardır. 5 yıl önce görev verildiğinde zaten ilçemin sorunları ve yapılması gerekenler konusunda yeterli bilgiye ve donanıma sahiptim. İki dönem de Belediye Meclis Üyeliği yaptığım için belediye işleyişi hakkında da bilgim vardı. Belediye başkanlığına projelerimle hazır bir şekilde başladım. Seçimlerden önce tüm hemşerilerime yapacaklarım ile ilgili bir mektup yolladım ve tüm vaatlerimi fazlasıyla yerine getirdim içim çok rahat. Yenimahalle Belediyesi bugün ekonomik kendi ekonomik gücüyle hizmet üreten, ayakları üzerinde duran, gençler, çocuklar, kadınlar ve emekliler için hizmet üreten bir belediye haline geldi. Hem altyapı çalışmalarını yaptı hem de sadece çiçek, böcek, asfaltla uğraşmadı gelecek nesillere bırakabileceğimiz dev tesislere imza attı.

Yenikart ile anılmak isterim

Gelecekte hangi projenizle anılmak istersiniz?
*
Yenimahalle için kalıcı çok sayıda önemli esere imza attık. Ancak gelecekte YeniKart Projem ile anılmak isterim. Çok önemli bir sosyal proje olduğuna ve tüm Türkiye'ye örnek olması gerektiğini düşünüyorum. YeniKart ile sodaka kültürüne son verdik. Sosyal belediyecilik anlayışını insan onuruna yakışır bir şekilde hizmete dönüştürdük. Bugün itibarıyla Yenimahalle'nin en fakir kısmı olan 3 bin aileye iki ayda birbanka kartlarına 240 TL para yatırıyoruz. Kimse o ailenin belediyeden yardım aldığını bilmiyor, rencide olmuyor ve ihtiyacı ölçüsünde alış veriş yapıyor. İster çocuğuna pabuç alıyor ister makarna isterse kömür. Aileler devletin verilerine göre seçiliyor, kaçak olmuyor alan belli, veren belli. Bu projemiz Türkiye çapında 80'e yakın belediye tarafından talep edildi. Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Kızılay kart projesine geçti. Veren el alan eli görmüyor. Hem dinimizin hem de geleneğimizin gereğini yapıyoruz. Bu projemle çok gurur duyuyorum.
Yenimahalle'de bugüne kadar yapılmış en geniş çaplı çalışma çalışmanız nedir?
*
"Fethi Başkan Yenimahalle'yi dinliyor" projemiz bugüne kadar yapılmış en geniş çaplı projemizdir. Proje kapsamında özel donanımlı araçlarla sahaya inen 40 kişilik ekip, vatandaşın ayağına kadar giderek onların istek, şikayet ve beklentilerini dinliyor. Bu anlamda bölgemizde bulunan 220 bin ev tek tek taranıyor. Halkın belediyeyle olan bağını güçlendirmeyi amaçlayan proje ile ilçede çalınmadık kapı, görüşülmedik yurttaş kalmayacak. Proje ekibi, yüz yüze yapılan görüşmelerden topladığı verileri, teknolojinin sunduğu bütün imkanları kullanarak elektronik ortamda merkez ofise aktarıyor. Burada günlük olarak değerlendirilecek veriler, ilgili birimlere yönlendiriliyor. Böylece Yenimahallelilerin talepleri anında karşılık bulurken ekipler, konuyla ilgili vatandaşlara geri bildirim yapıyor. Vatandaşın yönetime katılımını sağlayan projede, halka rağmen değil halk için hizmet üretilecek. Bu proje ile halkımızla daha sıcak, samimi ilişkiler kuracağız. Resmi kurumlarla vatandaş arasında yıllardır örülen duvarları yıkarak hemşerilerimizle ele ele verip hizmet üreteceğiz. İnsanımıza Yenimahalle Belediyesi'nin güler yüzünü, samimiyetini göstereceğiz. Vatandaşlarımızın taleplerinin anında karşılık bulacağı projemizle tüm Yenimahalle'yi bir kez daha kucaklayacağız. Din, dil, ırk, mezhep ayrımı gözetmeden halkımızla Yenimahalle için çalışacağız.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Yenimahalle benim için yuva demek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN