Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mogan eski günlerine dönecek

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, SABAH Ankara için Mogan Gölü'nde yapılan çalışmaları haberleştirdi

Mogan eski günlerine dönecek
Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, SABAH Ankara okurları için fotoğraf çekti, haber yazdı. Göreve geldiği ilk günden itibaren Başkent'in en önemli doğal yaşam alanlarından olan Mogan Gölü'nün temizlenmesi için kolları sıvayan Duruay, Gölbaşı Belediyesi olarak yaptıkları çalışmaları haberleştirdi. Eline fotoğraf makinasını alan Fatih Duruay, Mogan Gölü'nü karış karış fotoğrafladı.

PLAJ YENİDEN CANLANDIRILACAK
Ankara'nın parlayan yıldızı Gölbaşı, kabuk değiştiriyor. Başkent' in en önemli nefes alma noktası olan ilçe gerek yaz gerekse kış aylarında doğal güzellikleri ile özellikle haftasonları Ankaralıların dinlenmek için tercihlerinin başında geliyor. Yıllar içerinde başta çevresel etkiler olmak üzere çeşitli nedenlerle kirlenen, bir zamanlar plajı olan, insanların yüzebildiği göl eski günlerine dönmek için gün sayıyor.

GÖLLERDEKİ KİRLİLİK ÖNLENECEK

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek' in manevi himayesinde başlayan süreç sonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gölbaşı Belediyesi'nin imza koyduğu protokolle Mogan Gölü'nün temzilenmesi için düğmeye basıldı. İlk etapta Mogan Gölü dip çamurunun temizliği, gölü besleyen derelerin ıslahı ve göl çevre düzenlemesi işlerinin yapılacak Mogan ve Eymir gölleri havzasında kirlilik önlenecek.

KUŞLAR İÇİN SAĞLIKLI YUVA
Mogan bu çalışmalarla birlikte bir yandan eski günlerine dönerken ev sahipliği yaptığı 250'den fazla kuş çeşidi içinde daha sağlıklı bir yuva olacak. Flamingo gibi dünyada nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan çeşitlerin de Gölbaşı'nda varlığı devam edecek. Gölbaşı bu yönüyle de yakında tanınmaya başlayacak. Gölbaşı Belediyesi tarafından kısa süre içerinde Mogan'ın kuşlarıyla ilgili hem katalog hem de belgesel film çekimleri başlatılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mogan eski günlerine dönecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN