Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sık tuvalete gitmek hastalık habercisi olabilir

Memorial Ankara Hastanesi Endokrinoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Sibel Ertek, sık idrara çıkma ile kendini belli eden hastalıklar ve şekersiz diyabet rahatsızlığı hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 8.2.2015
Sık tuvalete gitmek hastalık habercisi olabilir
Günde 8 kez ya da 3 litreden fazla idrara çıkma bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Başta şekersiz diyabet hastalığının ilk belirtilerinden olan sık idrara çıkma, vücudun su dengesinin bozulmasına yol açmaktadır.

DİYABETE BENZİYOR
Çok su içme ve sık idrara çıkma ile kendini belli eden "şekersiz diyabet" hastalığı, adındaki ve belirtilerindeki benzerlik nedeniyle diyabet hastalığı ile karıştırılmaktadır. Şekersiz diyabet hastalarının kan şekerleri, diyabet hastalarının aksine normal değerlerdedir. Antidiüretik hormon (ADH) eksikliği, yetersizliği veya böbreklerin bu hormona cevapsızlığı nedeniyle gelişen ''şekersiz diyabet'' hastalığının sıklığı, yaş grubuna göre değişmektedir.

FAZLA İDRAR ÜRETİLİR
ADH hormonu, beynin alt kısmında bulunan "nörohipofiz" bölgesinde depolanmakta ve vücudun su dengesini kontrol etmektedir. Vücutta suyun azaldığı durumlarda (örneğin susuz kalındığında), kanda ADH artarak böbreklerin suyu vücutta tutmasını sağlar. Şekersiz diyabet hastalığında nörohipofizdeki bir hasar nedeniyle ADH salgılanamaz veya ADH salgılandığı halde böbrekler bu hormona yeterli cevap vermez. Sonuç olarak fazla miktarda ve "seyreltik" idrar üretilmiş olur.

TUVALETE GİTME SIKLIĞI ÖNEMSENMELİ
Şekersiz diyabetin yanı sıra bazı başka hastalıklar, idrar miktarı artmadan da fazla sayıda idrara çıkmaya neden olmaktadır. İdrar miktarı ve sıklığı çok önemsenmeyen veya günlük hayatta dikkate alınmayan bir konu olsa da birçok hastalığın başlangıç bulgusu olabilir. Çok ve sık idrara çıkmaya neden olan başlıca durumlar şu şekilde sıralanabilir:
Aşırı sıvı alımı
İdrarsöktürücü ilaçlar
Şeker hastalığı (diabetes mellitus)
Şekersiz diyabet (diabetes insipitus)
Soğuğa maruz kalma
Böbrek hastalıkları
Gebelik
Prostat hastalıkları
İdrar yolu enfeksiyonları, sistit
Nörojenik mesane hastalığı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sık tuvalete gitmek hastalık habercisi olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN