Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tandoğan'ın yolu Anadolu'ya çıktı

Giriş Tarihi: 15.4.2015
Tandoğan'ın yolu Anadolu'ya çıktı

Halka yaptığı hakaretlerle bilinen tek parti döneminin baskıcı valisi Nevzat Tandoğan'ın soyadını taşıyan meydana "Anadolu" ismi verildi

Büyükşehir Belediyesi 2014 faaliyet raporları hakkında bilgi veren Başkan Melih Gökçek, "Ankapark yürütme durdurma kararları nedeniyle yapımı sürekli olarak engellendi. Ankapark bitince Mimarlar Odası'nı içeri sokmayacağım" diyerek tepki gösterdi. Büyükşehir Belediye Meclisi nisan ayı toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek başkanlığında yapıldı. Sabah 'nın daha önce gündeme getirdiği Tandoğan Meydanı'nın isim değişikliğine yönelik isimlendirme komisyonu raporu gündeme geldi. CHP Grubu'nun ret, MHP Grubunun çekimser oy kullandığı isim değişikliği AK Partili ve bağımsız üyelerin onayı ile oyçokluğu ile geçti. Alınan kararla birlikte Ankara'nın baskıcı valisi olarak bilinen Nevzat Tandoğan'ın soyadı meydandan silinerek "Anadolu Meydanı" olarak değiştirildi.

TARTIŞMA ÇIKTI

Tandoğan Meydanı'nın isim değişikliği önerisi ile birlikte AK Parti, CHP ve MHP grupları arasında tartışma yaşandı. CHP Grubu geçmişle bu kadar uğraşılmasına tepki göstererek isim değişikliği önerisine ret oyu kullandı. Daha önce meydanın Alparslan Türkeş olmasını isteyen MHP Grubu ise kararın anketle belirlenmesini isteyerek çekimser oy kullandı. İki grubun karşıtlığına rağmen öneri AK Partili ve bağımsız meclis üyesi 99 kişinin onayı ile Anadolu Meydanı ismi meclisten geçti. Toplantıda bir konuşma yapan Bağımsız meclis üyesi İbrahim Uyar'ın, "Anadolu halkına 'öküz' diyen bir kişinin isminin o meydanda kalmasını içime sindiremiyorum" diyerek tepki göstermesi Meclis'te büyük alkış aldı.

ŞEHİT SAVCININ ADI YAŞATILACAK
İstanbul Adliyesi'ndeki makamına düzenlenen terör saldırısında şehit edilen Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın adının İncek Bulvarı'na verilmesine ilişkin başkanlık yazısı da Meclis'te ele alındı. İncek Bulvarı'nın adı oybirliği ile "İncek Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bulvarı" olarak değiştirildi.

ANADOLU HALKINI HOR GÖRÜYORDU
AK Parti grubunun önerisi ile soyadı meydandan silinen Tandoğan, 1929 yılında Ankara Valiliği'ne atandı. Aynı zamanda Ankara Belediye Başkanlığı görevini de yürüten Nevzat Tandoğan 18 yıl görevde kaldı. Valilik yaptığı dönemde halk üzerinde baskı kuran Tandoğan'ın, kılık ve kıyafetini beğenmediği Anadolu halkını Kızılay bölgesine sokmadığı söyleniyor. Adı bir cinayet soruşturmasına da karışan Tandoğan beylik tabancası ile intihar ederek hayatına son verdi.

'ANKAPARK'A MİMAR ALMAYACAĞIM'
Büyükşehir Meclisi'nde ASKİ ve EGO'nun 2014 faaliyet raporları da görüşüldü. Ankapark ile ilgili 783 milyon TL'lik ihale bedelinin 660 milyonluk bölümünün ödendiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, "Ankapark açılan davalar ve yürütmeyi durdurma kararları ile sürekli olarak duruyor. Bittiğinde Ankara için prestij merkezi olacak park için dava açan Ankara Mimarlar Odası gibi meslek odalarını buraya almayacağım. ODTÜ yolunu kapatacağım dediğimde bu yol faydalı tamam deyip karşı çıkmışlardı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tandoğan'ın yolu Anadolu'ya çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN