Bebeklerde alerjiye neden olan 8 besine dikkat!

Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Alerjisi Bölümü'nden Prof. Dr. Nazan Tomaç, bebeklerde besin alerjisi ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi:

Giriş Tarihi: 26.4.2015
Bebeklerde alerjiye neden olan 8 besine dikkat!
Beslenme sonrası birkaç saat içinde ciltte kızarıklık, döküntü, kaşıntı, hapşırık, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve aşırı gazlanma gibi belirtilerle ortaya çıkan besin alerjisi yetişkinlerden daha çok bebeklerde görülüyor. Bebeklerde besin alerjisi belirtileri genellikle hafif şiddette de olsa; nadiren solunum güçlüğü, çarpıntı, tansiyon düşüklüğü ve bayılma gibi çok ciddi tablolara da neden olabiliyor. Bu nedenle şüpheli durumlarda geç kalınmadan uzmana başvurmak gerekiyor.

VÜCUT YADIRGIYOR
Besin alerjisi, bebeklik çağından itibaren her yaşta ortaya çıkabilen ve erişkinden çok çocuklarda görülen bir alerji türüdür. Besin alerjisi durumunda, vücuda giren gıdanın bazı parçaları "yabancı" olarak algılanır ve bağışıklık sistemi bir çeşit savunmaya geçer.

GENETİK YATKINLIK

Ailede alerjik hastalıkların varlığı bebekte besin alerjisi olma riskini artırır. Besin alerjilerinin yüzde 90'ı 8 besinle ortaya çıkar. Bunlar, inek sütü, yumurta, soya, buğday, yer fıstığı, ceviz, balık ve kabuklu deniz ürünleridir. Bir yaşından küçük bebeklerde yumurta akı, inek sütü, soya, buğday ve mercimek alerjileri sıklıkla görülür. Daha büyük bebeklerde ise et ve kuruyemiş alerjileriyle daha sık karşılaşılabilir. Ek gıdalara henüz başlanmamışsa bile, annenin yoğun olarak tükettiği bazı alerjen gıdalar emzirme yoluyla bebeğe geçerek alerji yapabilir.

HAZIR GIDADA İÇERİĞE DİKKAT

Besin alerjisi tanısı konan bebeklere alerjisi olduğu besin ve içerikleri onunla yapılan gıdalar, soslar kesinlikle verilmemelidir. Bebeğe hazır gıda verilecekse içeriğinde alerjen besin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca, yumurta proteini içeren grip aşısı gibi aşıların yapılabilmesi için doktora danışılmalıdır. Bebeklerde besin alerjisi reaksiyonları, alerjik besinin yenmemesiyle zaman içinde kaybolabilir. Alerjinin geçip geçmediği belirli aralıklarla doktor tarafından kontrol edilmelidir.

KONTROLLÜ BESLENME GEREKİR
Bebeklerde alerji riski olan gıdalara başlanırken bazı kurallara dikkat edilmelidir. Riskli gıdalara çok az miktarda başlanıp (1-2 tatlı kaşığı) miktarı giderek artırılmalıdır. Yeni gıdanın kontrollü verildiği dönemde 1 hafta süreyle başka yeni gıda denenmemelidir. Böylece reaksiyonun hangi gıdayla olduğu daha kolay anlaşılabilir. Ayrıca bebeklerde besin alerjilerini görülmesini azaltabilecek bazı önlemler çok yararlıdır. Bir yaşına kadar inek sütü vermemek, 6 ay sadece anne sütü vermek ve bir yıl anne sütüne devam etmek bebeği alerjilere karşı korumaktadır. Orta ve ağır şiddette besin alerjisi olan bebekler öncelikle alerji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Riskli besinler 9 aylık oluncaya kadar geciktirilebilir.

GEÇEBİLECEĞİ UNUTULMAMALI
Bebeklerdeki besin alerjisinin zaman içinde tamamen veya kısmen kendiliğinden düzelme olasılığı olan bir hastalık olduğunu bilerek gereksiz endişeye kapılmamak tedaviye uyumu artırır. Önemli olan bu konulardaki gelişmeleri takip etmek, doktorunuzun önerilerine uyarak bu dönemi başarıyla geçirebilmektir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bebeklerde alerjiye neden olan 8 besine dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN