Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yenilmezliğin' altından şiddet çıktı

Dünyaca ünlü savaş sanatları ustası Emin Boztepe'nin başarısının altından Almanya'da yaşadığı fiziksel ve psikolojik baskılar çıktı

Giriş Tarihi: 30.4.2015
'Yenilmezliğin' altından şiddet çıktı
Dünyada yaklaşık 500 okula adı verilen ve FBI, US Marine, SWAT, DEA, Los Angeles Polis Teşkilatı gibi kurumlara dövüş teknikleri eğitimi veren ünlü savaş sanatları ustası Emin Boztepe, "Almanya'da Türk ve Müslüman olarak gördüğüm şiddet ve baskılardan korunmak için bu sporu seçtim" dedi. Ankara'daki Ankyra Wolt'ta "savaş sanatları semineri" veren ve başarılı olanlara sertifikalarını dağıtan Boztepe, kendisiyle bütünleşen, 40 yılını verdiği savaş sanatlarının mazisini SABAH Ankara'ya değerlendirdi. "Spor sanattır ve wing tzun matematik işidir" diyen, halen de dünyanın her tarafına bu sporun felsefesini anlatmak için giden Boztepe'nin, savaş sanatlarındaki atlama tahtası Almanya'da maruz kaldığı şiddet olmuş. Her akşam eve parçalanmış kıyafetlerle geldiğini belirten Boztepe, "Ben bu spora kendimi savunmak, canımı korumak ve orada barınmak için başladım. Müslüman bir Türk genci olarak Almanya'da yaşadığım fiziksel ve psikolojik şiddet nedeniyle bu sanata merak saldım. Hem Türk hem de esmer olunca beni karşı taraf olarak gördüler" diye konuştu.

'6 yaşında büyüdüm'

Henüz 4 yaşında tanıştığı gurbette çok zor bir hayat yaşadığını vurgulayan ünlü sporcu, "Maddi yokluklar içerisinde yaşamış 6 kardeşli biri olarak çok zor büyüdüm, tabiri caizse 6 yaşında kocaman bir adam oldum diyebilirim. Kız kardeşlerimi okula bırakıp onlara bakmak, kendi çocukluğunu unutmak beni birden büyüttü. Aynı zamanda 10'lu yaşlarda Almanya sokaklarında yaşadığım kavgaların ardından 14 yaşında başladığım sporda etkili oldu" dedi. Benim için bir tutku ve yaşam tarzı dediği "wing tzun" sanatını Türkiye'ye getirmesinde vatan sevgisinin etkili olduğunu belirten Boztepe, "Almanya'daki baskıların ardından 1966 yılında Türkiye'de geçirdiğim 1,5 yıl ülkemin kıymetini anlamada etkili oldu. Burada çalışmak istememde vatanseverlik ve milliyetçilik duygularım temel etken" diye konuştu.

TÜLAY CANBOLAT

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yenilmezliğin' altından şiddet çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN