Midas'ın kulakları şimdi çınlayacak

Giriş Tarihi: 4.8.2015
Midas'ın kulakları şimdi çınlayacak

Kral Midas'ın şehri Gordion'da definecilerin kaçak kazısıyla ortaya çıkan "ahşap" Frig kral mezarının döneme ışık tutacağı belirtildi

Gordion'u da içinde barındıran Polatlı ören yerindeki kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan ve bir Frig kralına ait olduğu tahmin edilen yeni ahşap mezar, döneme ilişkin birçok bilgiye ulaşılmasını sağlayacak. Gordion Antik Kenti Kazı Yöneticisi ve Amerikan Pensilvanya Üniversitesi'nden antropolog Prof. Dr. Charles Brian Rose, Beyceğiz Mahallesi'nde defineciler tarafından kaçak kazı yapılırken ortaya çıkarılan yeni tümülüsün 17 metre yüksekliğinde ve önemli bir kral mezarı olduğunu söyledi. Teknik incelemeler sonucu Frig krallarından birine ait dünyanın bilinen ikinci ahşap mezarının tespit edildiğini belirten Rose, "Yapılan incelemelere göre milattan önce 8. yüzyıla ait Frig tümülüsü olduğu tespit edilmiş. 17 metre yüksekliğinde çok büyük ve önemli bir tümülüs. Burada kurtarma kazısı yapılması tarihi açığa çıkarılması için çok önemlidir. Gordion'da bulunan Midas tümülüsüyle aynı döneme ait ve aynı tipte yapılmış. İçerisinde Gordion'da olduğu gibi ahşap mezar odası var" diye konuştu.

"ÇOK ÖNEMLİ BİR ŞAHIS"
Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nin kurtarma kazısıyla mezar odasına ulaşılıp Gordion tümülüsünün eşinin ortaya çıkartılabileceğine işaret eden Rose, "Beyceğiz tümülüsü çok önemli ve büyük bir Tümülüs. Burada çok önemli bir şahsın gömülü olduğu tahmin ediliyor. Kazı sonrasında çok önemli verilere ulaşılacağına ve Frig medeniyetinin önemli bir kralının mezarına ulaşacağımıza inanıyorum" ifadesini kullandı. Rose, Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nca Frig medeniyetinin başkentini barındıran Gordion ören yeri ve çevresini içine alan 8 kırsal mahallede arkeolog Melek Yıldızturan, arkeolog And Atasoy ve harita mühendisi Özay Demir tarafından 2014-2015 arasında 135 noktada saha çalışması yapıldığına dikkati çekerek, yeni tespit edilen 21 tümülüsle sayının 124'e yükseldiğini, 3 höyük ve bir de yeni kalenin tescillendiğini dile getirdi.

BÖLGEDE 135 SİT NOKTASI YER ALIYOR
Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü uzmanlarının Gordion ören yeri ve çevresine ilişkin hazırladığı rapora göre, 135 sit noktasının kırsal mahallelere göre dağılımı şöyle: - Yassıhöyük Mahallesi: 87 tümülüs, 1 höyük, 2 kale, 1 kral yolu; - Şabanözü Mahallesi: 12 tümülüs, 2 höyük, 1 mimari yapı, 1 düz yerleşim yeri; - Çekirdeksiz Mahallesi: 4 tümülüs, 2 höyük; - Kıranharmanı Mahallesi: 7 tümülüs 1 höyük; - Beylikköprü Mahallesi: 10 tümülüs; - Ömerler Mahallesi: 2 tümülüs; - Sazılar Mahallesi: 1 tümülüs; - Beyceğiz Mahallesi: 1 tümülüs.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Midas'ın kulakları şimdi çınlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN