Ayaş Kaplıcaları'nın tek rakibi 'Karlovy Vary'

Giriş Tarihi: 23.10.2015
Ayaş Kaplıcaları'nın tek rakibi 'Karlovy Vary'

Ayaş'ta 2 bin yıldır şifa dağıtan kaplıca, 800 yatak kapasiteli bir tesise de ev sahipliği yapıyor. Ayaş Kaplıcaları, Avrupa'nın ünlü Karlovy Vary kaplıcası ile karşılaştırılıyor

Ankara'nın batısında, tarihi İpek Yolu üzerinde, Ankara'ya 60 dakikalık mesafede olan tarihi Ayaş Kaplıcaları, 120 senedir hizmet veriyor. Yaklaşık 2 bin yıldır şifa dağıtan kaplıca, günümüzde sektörün öncü kuruluşları arasında yer alıyor. Tesis, huzurun ve oksijenin bol olduğu, tarih ile doğanın iç içe girdiği, 800 yatak kapasiteli şifalı kaplıcalar, kapalı yüzme havuzu, Türk hamamı, sauna, kondisyon salonu, 80 kişilik toplantı salonu, restoran, market, çay ve dinlenme salonu ile standart odalarında yarım küvet, wc, televizyon, mini buzdolabı, saç kurutma makinesi bulunan çok özel bir şifa cenneti olarak biliniyor.

Tek rakibi "karlovy vary"

Sayıları bin 500'e ulaşan termal suları ile ünlü Anadolu topraklarında 1892 yılından bu yana hizmet veren merkez, Sağlık Bakanlığı'nca verilen hem içme hem de kaplıca merkezi ruhsatlı ilk tesis… İçme ve banyo olarak kullanılan şifalı su adeta her derde deva. Ayaş içmece ve kaplıca suyu, sıcaklığı, radyoaktivitesi ve içerisindeki mineraller bakımından dünyaca ünlü Avrupa'daki Karlovy Vary suyunun bir benzeri.

İçmece olarak faydaları neler?
Mide bağırsak ve karaciğer tembelliklerine iyi gelir. Bu organları faaliyete geçirir. Safra kesesi, böbrek taş ve kumlarının dökülmesinde, idrar yolu iltihaplarının tedavisinde, mide ve bağırsakların solucan, şerit ve kıl kurdundan temizlenmesinde sayısız faydaları var. Hazımsızlığın, ağız kuruluğunun ve müzmin kabızlığın giderilmesine, nedeni bilinmeyen baş ağrılarının giderilmesine ve kanda bulunan toksinlerin dışarı atılmasına da yardımcı olur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayaş Kaplıcaları'nın tek rakibi 'Karlovy Vary'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN