Cemil amca 83 yaşında hayata yeniden döndü

83 yaşındaki eski milli güreşçi Cemil Ergene, acil ameliyat olması gerektiği halde hayati risk nedeniyle üç hastaneden geri çevrildi ama vazgeçmedi. Şimdi ikinci baharını yaşıyor

Giriş Tarihi: 25.1.2016
Cemil amca 83 yaşında hayata yeniden döndü
Göbek fıtığı bağırsaklarını boğan 83 yaşındaki Cemil Ergene, ölüme meydan okudu. 3 ayrı hastaneye acil olarak giden Cemil amca, "Ameliyattan çıkamaz" diye reddedildi. "83 yaşındasın seni ameliyat etmek istemiyoruz" diyen doktora Cemil amca, "Benim ruhum 20 yaşında. Ona göre ameliyat et" diyerek ikna etti. Cemil amca şimdi eşiyle ikinci hayatın mutluluğunu yaşıyor. Eski milli güreşçi olan ve Devlet İstatistik Enstitüsü Başkan Yardımcılığı görevindeyken Türkiye'nin 1965'ten 2000 yılına kadar 7 kez nüfus sayımını yapan Cemil Ergene, 83 yaşında bu kez doktorlara ders verdi. Kalp rahatsızlığı olan, uzun süredir kan sulandırıcı içen Cemil Ergene'in göbeğindeki fıtık bağırsak bölgesinde sıkışarak bağırsağın tıkanmasına neden oldu. Doktorlar, "Acil ameliyata alınmazsa bağırsak zehirlenmesinden" ölecek dediler. 3 ayrı özel ve devlet hastanesine gittiler. Ancak doktorlar şu şartlarda ameliyatın riskli olduğu gerekçesiyle ameliyatı reddetti.

KISA SÜREDE TOPARLANDI
Cemil amca, şiddetli ağrı krizi ile tavsiye üzerine bir hastaneye gitti. Bu arada babasının durumunun ciddi olduğunu öğrenen ABD'de yaşayan oğlu da hemen uçağa binerek Türkiye'ye geldi. Doktorlar, Cemil amcayı ameliyat etmenin sıkıntılarını anlattılar ve 83 yaşında bir kişiyi ameliyat etmenin riskli olduğunu söylediler. Cemil amca doktorları, "Siz benim nüfus cüzdanıma bakmayın ben kendimi 20 yaşında hissediyorum. Sen ameliyatı buna göre yap" diyerek ikna etti. Ameliyat başarılı geçti. Cemil amca çok kısa sürede toparladı ve eski günlerine döndü. Bu arada uzun süredir görmediği oğlu ile de özlem gideren Cemil amca oğluyla güreş tutmak istedi ama doktorları henüz bunun için erken olduğunu söyledi. Cemil Ergene, kızının da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda piyanist olduğunu söyledi.

'AMELİYAT EDİLMEZSE KAYBEDECEKTİK'
Cemil Ergene'nin ameliyatını gerçekleştiren ekipten Op. Dr. Tonguç Sugüneş, göbek fıtığı olanlarda bağırsak zehirlenmesi diye tabir edilen durumun sık karşılaşılabilecek bir durum olduğunu belirterek, "Bağırsağın kesilip yeniden dikilmesi gerekir. Ameliyat yapılmazsa bağırsak vücudu zehirleyerek öldürür. Bu tıpkı kalp krizi gibidir" dedi.

'TÜRK SAĞLIK SİSTEMİNE HAYRAN KALDIM'
Amerika'da tarih doçentliği yapan oğlu Boğaç Ergene ise "Babam Amerika'da böyle bir kriz geçirseydi muhtemelen hiçbir doktor ameliyat etme riskine girmeyeceği için kaybedecektik. Türkiye'de doktorlar hem daha insancıl hem de hasta hayatı her şeyin önünde geliyor. Türkiye'de sunulan sağlık sistemi dünyanın bir çok yerinde yok" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cemil amca 83 yaşında hayata yeniden döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN