Şereflikoçhisar’ın umudu i birlik

Zırhlı i araçların ilçelerine taşınmasını davul zurnalarla karşılayan Şereflikoçhisar halkı, gözünü askeri birliklere dikti. “Asker bizim kalkınma garantimiz olacak” diyen halk, eğitim alayını ilçeye istiyor

Giriş Tarihi: 26.8.2016
Şereflikoçhisar’ın umudu askeri birlik

Terör örgütü FETÖ'nün darbe girişiminin ardından alınan karar gereği Etimesgut'ta bulunan Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı, hafta başında Şereflikoçhisar'a taşınmaya başladı. Zırhlı araçların taşınmasını sevinçle karşılayan ilçe halkının hükümet yetkililerinden bir isteği var. 7'den 70'e herkesin eğitim alayının tamamının gelmesini istediği ilçede, umutlu bekleyiş hâkim. "Biz ız devletimiz i de göndersin" diyen halk ve yerel yönetimler, gerekli başvuruyu yapmış bile. Şimdi dört gözle müjdeli bir karar bekliyorlar.

TATBİKAT MERKEZİ BURADA
SABAH Ankara, zırhlı araçların taşınmaya başladığı ilçeyi ziyaret etti, köşe bucak gezdiği ilçede vatandaşın sevincine ortak olurken taleplerini de yerinde dinledi. Halk eğitim alayının taşınması için birlik oluştururken ilçe Kaymakamı Erol Karaömeroğlu, askeri birliklerin de gelmesi için gerekli bürokratik adımları attıklarını söyledi. Karaömeroğlu, "Türkiye'de iki tatbikat var bunlardan en büyüğü Şereflikoçhisar'da. Bütün ordular her yıl burada tatbikat yapar. Şu anda sadece zırhlı araçlar geliyor, bir ay boyunca 100'ün üzerinde tank gelecek. Biz sadece tankları değil askeri personeli de istiyoruz. Tüm hazırlık ve alt yapımız hazır. Burada askerimizin kullanabileceği binlerce hektarlık arazi mevcut" şeklinde konuştu.

'GEREKLİ ALT YAPI BİZDE MEVCUT'
Belediye olarak gerekli desteği vermeye hazır olduklarını söyleyen Başkan Ferda Polat, "Tank, tüfek geliyor ancak biz insan gücünün, birliğin tamamının buraya konuşlanmasını istiyoruz, buna ihtiyacımızı var" dedi. Polat, "Genelkurmay'a bir yazı yazdık, ilçemize alayın tamamını istedik. İlçe olarak avantajlıyız çünkü zaten bir alt yapı var, askeri tatbikat komutanlığı var burada. Gerekli tesis var ve 300 kişilik var olan koğuşa, 185 kişilik daha ekledik bunu gerekli görüldüğü anda da hızla artırabiliriz. Yine vakit geçirebilmeleri için çok büyük bir sosyal alan inşa ettik. Şu anda mevcut koğuşlarımızda 1000 eri ağırlayabilecek yerimiz var" diye konuştu.

'TAM BİR KALKINMA DOPİNGİ OLACAK'
Askeri birlikleri isteyenler arasında onlarca üyesi olan oda ve STK'lar da var. "Bu birlik esnafın çıkış noktası olur" diyen Esnaf ve Sanatkârları Oda Başkanı Mehmet Çetin, odaya bağlı 600 esnafın şimdiden hazırlıklara başladığını söyledi. Ticaret Odası Başkanı Yasin Tekin ise "Bin 500 kişilik bir subay-astsubay kadrosu eş-çocuklarıyla birlikte 3 bin kişilik bir nüfustan bahsediyoruz. Ekonomik, sosyal ve kültürel hayatımıza çok büyük bir katkı sunacak, adeta kalkınma dopingi olacak. Bu taşınma ile ilçemiz müthiş bir ivme kazanacak" diye konuştu.

İLÇENİN KURTULUŞU ASKERLERE BAĞLI
İlçenin çarşı pazarında da heyecanlı bir o kadar da umutlu bir bekleyiş var. Birliğin taşınmasını talep edenlerden Turan Tümültürkan (86), "Askeri araçların buraya taşınmasına çok sevindim, askeri de bekliyoruz. Onlar ayakkabıya, bakıma çok düşkün oluyorlar. Onların buraya gelmesi demek benim yüzlerce boyayacağım ayakkabı demek" dedi. Seyhan Baltacı (55): Evlatlarım var, onlara gelecek hazırlamam gerek, o geleceğin temelini de buraya medeniyet getirecek asker oluşturacak. Mustafa Mesut (36): İnşaat yapıyorum. Onlar gelirse işlerim açılacak, konut ihtiyacı artacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şereflikoçhisar’ın umudu askeri birlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN