Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mamak Kışlası'na üniversite talip

Üniversitesi, değişik projelerle gündeme gelen Mamak’taki 4. Kolordu’ya “kampus” ve “ üssü” için talip oldu

Giriş Tarihi: 12.10.2016
Mamak Kışlası'na üniversite talip

Rektör Prof. Dr. İbiş, kışlanın verilmesi durumunda şehir içerisinde boşaltılan kampusların devredilebileceğini söyledi
FETÖ'nün 15 Temmuz hain darbe kalkışmasının ardından tankların yürütüldüğü ve F-16'ların kalktığı askeri kışlaların şehir dışına çıkarılmasına karar verildi. O gece 'da tankların çıktığı Mamak'taki 4. Kolordu da bu kışlalardan sadece biri… Taşınmaların hızla devam ettiği 11 milyon metrekarelik alan üzerine kurulu 4. Kolordu'ya resmen talip oldu. Kentin göbeğinde sıkışan başta Ziraat ve Veterinerlik fakülteleri olmak üzere yerleşkelerini buraya taşımak isteyen Ankara Üniversitesi yönetimi, kışla içerisine kurduğu yeni kampusun ardından boşaltılan kampusları ise devredecek.

"ARAZİYE TALİBİZ"
SABAH Ankara'ya konuşan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, "Kent üniversitesi olmak çok önemli bir avantaj… Kent üniversitesi olmanın dezavantajları da var tabii… Bu yüzden Ankara Üniversitesi kent üniversitesi olmanın hem avantajlarını hem de dezavantajlarını yaşıyor. Kent içerisinde irili ufaklı 11 adet kampusumuz var. Ankara ili sınırları içerisinde ise toplam 22 yerleşkemiz bulunuyor. Kampus üniversitesi olmanın da avantajları var. Çünkü birçok farklı fakülte ve disiplin bir arada olabiliyor. Bu hem öğrenciler arasındaki iletişimi hem de akademisyenler arasındaki ortak çalışmayı teşvik ediyor. Bu bağlamda da Mamak bölgesinde boşalacak olan 4. Kolordu'nun bulunduğu arazi çok önemli bir arazi… Buranın kültür, eğitim ve alanı olarak kullanılmasının doğru olacağını düşünüyoruz. Bu bağlamda da doğayı koruyan, yeşili koruyan hatta daha da artıran ve binlerce öğrencinin bir arada olabileceği bir kampus olarak oluşturulabilir. Ankara Üniversitesi bu nedenle bu araziye talip…" diye konuştu.

RAPOR HAZIRLANDI
Arazinin kullanımı ile ilgili detaylı bir rapor hazırladıklarını belirten Prof. Dr. Erkan İbiş, "Burası için çok detaylı bir rapor hazırlıyoruz… Bu raporla gerekli başvuruları yapıyoruz. Bizim özellikle Ziraat ve Veterinerlik fakültelerimiz çok sıkışık durumda. Sadece bu birimlerimizin değil, başka birimlerimizin de orada yer alması bağlamında 4. Kolordu gelecek için de çok önemli. Burası şehrin doğusunda kalan bir alan… Dolayısıyla Ankara Üniversitesi'nin burada bir de sağlık üssü oluşturması şehrin doğusuna hizmet bağlamında çok önemlidir. Çünkü buradaki nüfus giderek artıyor. Bir üniversite hastanesinin orada olması gerekiyor" dedi.

BOŞALAN YERLER DEVREDİLECEK
Kentin içerisinde kalan yerleşkelerin 4. Kolordu'ya taşınması durumunda boşalan yerleri devredebileceklerinin altını çizen İbiş, "Biz boşalacak alanları yeterli gelmediği ve ihtiyaçlarımı karşılamadığı için boşaltıyoruz. Dolayısıyla bu üniversitenin herhangi bir şekilde 4. Kolordu'ya taşınması durumunda boşalan yerlerinde yeniden kamuya terk edilmesi de söz konusu olacaktır" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mamak Kışlası'na üniversite talip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN