Bin dönümde mükemmeliyet

Ankara Üniversitesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tahsis edilen Bağlıca’daki bin dönümlük arazi üzerine bin yataklı “Sağlıkta Mükemmeliyet Merkezi” kuracak. Üç etaptan oluşan merkezin temeli bu yıl atılacak

Giriş Tarihi: 16.5.2017
Bin dönümde mükemmeliyet
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Ankara Üniversitesi'ne tahsis edilen bin dönümlük arazi üzerine Kalkınma Bakanlığı'nın da desteğiyle, "Sağlıkta Mükemmeliyet Merkezi" kurulacak. Bağlıca'ya kurulacak olan merkezin içerisinde Kök Hücre Enstitüsü, Medikal Teknopark ve Tıp Fakültesi Hastanesi yer alacak. Üç etaplı olan projenin ilk etabı olan Kök Hücre Enstitüsü'nün temeli bu yıl içerisinde atılacak.

"BAKANLIK ONAYLADI"
Projenin detaylarını SABAH Ankara'ya anlatan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, "Bu projenin ilk etabı bir Kök Hücre Enstitüsü olacak. Elbette bu Kök Hücre Enstitüsü dediğimiz bir kompleks… Bu kompleks, alanın yaklaşık 40 bin metrekaresini kapsayacak. Burada araştırmalar sonucu elde edilen kök hücrelerin hastalara uygulanması amaçlanıyor. Bu etabın temelini bir aksilik olmazsa bu yıl içerisinde atmayı planlıyoruz. Kalkınma Bakanlığımızdan buna onay verildi" dedi.

MEDİKAL TEKNOPARK
Mükemmeliyet Merkezi'nin içerisine kurulacak Tıp Fakültesi Hastanesi'nin, Sincan ve Etimesgut için de büyük öneme sahip olduğunun altını çizen Rektör Erkan İbiş, "Bunun ikinci etabında düşündüğümüz onkoloji ağırlıklı çalışan ama bütün branşları da içeren ve tüm hastalara tedavi imkânı verebilecek bin yataklı bir Tıp Fakültesi Hastanesi… Gerek bölgenin ihtiyacı, gerekse de ileri incelemelerin ve yüksek teknolojili tedavilerin uygulandığı bir alan olması ve gerekse de uluslararası eğitim alanlarının olduğu bir hastane düşünülmektedir. Buranın üçüncü etabında ise bunlara entegre sağlıkla ilgili ileri uygulama ve araştırmaların yanı sıra ilgili sektörlerin bir araya geldiği bir alan oluşturmak istiyoruz. Örneğin Medikal Teknopark… İleri tedaviler; örneğin proton tedavisi gibi uygulama enstitülerinde bulunduğu üçüncü bir alan olacak burası. Bu kampusun tamamını ise Sağlıkta Mükemmeliyet Merkezi olarak adlandırıyoruz" ifadelerini kullandı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2013 yılında tahsis ettiği bu arazide yakın zamanda Tıp Fakültesi Hastanesi ile Medikal Teknopark ve kök hücre merkezi yükselmeye başlaya

İLK HEDE F KÖK HÜCRE …
Projeye ilk kazmanın bu yıl vurulacağının altını çizen Prof. Dr. Erkan İbiş, "Buranın arazisini Sayın Cumhurbaşkanımız bize 2013 yılında tahsis etti. Bu merkezin kurulacağı alan yaklaşık bin dönümlük bir yeri kapsıyor. İçeride rekreasyon alanlarından oteline kadar düşünüldü. Bu merkez aynı zamanda Sincan ve Etimesgut bölgesinin sağlık drenajını da sağlayacak. Başvuran her hastaya tanı ve tedavi hizmeti verilecek ama ağırlımız mümkün olduğunca onkolojik hastalar, yaşlı hastalar olacak. Bizim ilk hedefimiz kök hücre merkezini bitirmek. Bunun da 3-4 yılı bulacağını düşünüyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bin dönümde mükemmeliyet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN