AB'DEN TÜRKİYE İTİRAFI

Giriş Tarihi: 3.9.2015 18:34 Güncelleme Tarihi: 9.12.2016 16:46
Avrupa Birliği, büyüyen göçmen krizinin çözülebilmesi için Türkiye'nin güveninin kazanılması ve Türkiye'yle işbirliğinin yeniden canlandırılması gerektiği itirafında bulundu.
\r\n
\r\n

Orta Doğu'daki savaştan kaçan halklar, büyük riskleri göze alarak batıya doğru göç ediyor. Türkiye, iki milyona yakın Suriyeli'yi ülkesinde barındırırken bütün Avrupa'da sadece 200 bin göçmen bulunuyor. Bu durum, sonunda Avrupa Birliği'ni (AB) de itirafta bulunmaya itti. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, göçmen sorunu ve diğer konulara ilişkin Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin tekrar canlandırılması gerektiğini söyledi.

\r\n

Tusk, Brüksel'deki Büyükelçiler Konsferansı'nda yaptığı konuşmada, sınır güvenliğinin AB'nin en zor ve acil konusu olduğunu, bölgeye bu yıl yarım milyonun üzerinde göçmen beklendiğini, bu durum karşısında kamu düzeninin feda edilmeyeceğini ifade etti.

\r\n\r\n

"Türkiye'nin güvenini yeniden kazanmalıyız"

\r\n

Avrupa Birliği'nde göçmenler konusunda ortak bir pozisyon almak için çalıştıklarına işaret eden Tusk, "Avrupa'nın doğusu ile batısı arasında bir bölünme var. Macaristan gibi bazı ülkeler göçmenleri tel örgülerle sınırlamak istiyor. Diğerleri ise kota istemi işe göçmenlerin paylaşılmasını arzu ediyor" dedi.

\r\n

Tusk, Türkiye ile ilgili de, "Göçmenler ve diğer konularla ilgili, net bir şekilde Türkiye ile ilişkileri yeniden canlandırmak, böylece Türkiye'nin tekrar güvenli dostu ve partneri olmak gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

\r\n\r\n

"Sözler yeterli değil"

\r\n

AB'de göçmen konusunda ortak bir noktada uzlaşmanın zor olduğunu, korunmaya muhtaç insanlara yardım etmeyi hedeflediklerini anlatan Tusk, "Sözler yeterli değil. Artık bir şeyler yapmak gerekiyor" dedi.

\r\n

Balkanlar bölgesinin insan kaçakçılığı rotası haline geldiğine dikkati çeken Tusk, bölge ülkelerinin göçmen meselesinin zorluklarıyla mücadelede altyapılarını kuvvetlendirmek için genişleme sürecine hız verilmesi gerektiğini ifade etti.

\r\n

BRÜKSEL/AA

\r\n\r\n
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'DEN TÜRKİYE İTİRAFI
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN