Hollanda ordusuna Türk mühendis eli

Türk mühendis Kubilay Yıldırım, araçlardaki arızayı çok çabuk tespit edip, tamirin ilk seferde yapılmasını sağlayan sistem geliştirdi. Hollanda Ordusu, Türk mühendisin sistemini kullanmaya başladı

Giriş Tarihi: 29.12.2017 10:09
Hollanda ordusuna Türk mühendis eli
Hollanda Hava Kuvvetleri Inovasyon Merkezi'nde mühendis subay olarak görev yapan Kubilay Yıldırım, büyük bir başarıya imza attı. Hollanda Savunma Bakanlığı, başarılı mühendisin geliştirdiği Genel Maksatlı Artırılmış Gerçeklikle Destekli Bakım Onarım Sistemi'ni (MIBAR) denemeye basladı.
Yıldırım'ın geliştirirdiği sistem jetler de dahil olmak üzere ordunun kullandığı araçlarda meydana gelen arızayı çok daha kısa zamanda tespit ediyor.

ONARIM İÇİN NOKTA ATIŞI
Sistem, Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisinden yararlanarak, kullanıcı teknik personele kolaylık sağlıyor. Sistem, arıza tespit süresini kısalttığı gibi onarımın ilk seferde ve doğru yapılmasını sağlıyor. Böylece bekleme süresi minimuma iniyor.

SİSTEMİ DAHA DA GELİŞECEK
Sistemin su an prototip asamasında olduğunu ve Savunma Bakanlığı'nda birkaç yerde denenmekte olduğunu söyleyen Yıldırım sistemin çalışma seklini söyle anlattı:

Kullanıcı personel şeffaf bir gözlük ile teknik açıdan onarmak istediği noktaya bakıyor. Hiç bilmiyor olsa bile bu metaya sadece bakarak hakkındaki tüm onarım dökümanlarına, videolarına, adım adım ulaşabiliyor. Ise yeni baslayan bir personel bile bunları takip ederek tam olarak tanımadığı sistemleri söküp onarabiliyor. Böylece tecrübesizlik faktörü ve birden fazla islem yapma zaman kaybı önleniyor. Sistem sesle ve parmakla da komut alabiliyor. Daha ileride göreve hazırlanmakta olan bir jetin bir sonraki görevi için gerekli konfigürasyonunu bile ilave etmeyi hedefliyoruz.

Fatih ÖZYAR
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollanda ordusuna Türk mühendis eli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN