SPD, koalisyon şartlarını açıkladı

Giriş Tarihi: 29.12.2017 11:26
SPD, koalisyon şartlarını açıkladı
Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel (SPD) Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) ile koalisyon hükümeti kurulabilmesi için Avrupa Birliği (AB) ve sağlık sistemi reformları üzerinde anlaşmaya varılmasını sart koştu. Bild gazetesine verdiği mülakatta Gabriel, "Başbakanlık AB reformlarıyla ilgili önerileri geri çevirmeye devam ettiği müddetçe Birlik Partileri ile koalisyon kurmayız" açıklamasında bulundu. Eski SPD Genel Baskanı ar Gabriel, "yasal ve özel sağlık sigortası olanlar arasındaki ayrımcılığa son verilmemesi durumunda da koalisyon hükümeti kurmanın anlam taşımayacağını" belirtti.

SPD paralel işleyen iki sağlık sigortası sisteminin yerine 'Vatandaş Sigortası' uygulamasına geçilmesinde ısrar ediyor. Hıristiyan Birlik ise bu öneriye karsı çıkıyor.

Öte yandan Hür Demokrat Parti Genel Baskan vekili Wolfgang Kubicki, Jamaika koalisyonunun kurulamamasından Başbakan Angela Merkel'in sorumlu tuttu ve "Merkel hiçbir zaman Yeşiller ve FDP ile koalisyon kurmaya gayret etmedi. Başbakan, SPD ile koalisyonun sürdürülmesine çalıştı ve bunda başarılı da oldu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SPD, koalisyon şartlarını açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN