İftarda kinini kustu

Atları ve itlerini vatansever Türklerin üzerine salan, polisine ‘vur’ emri veren Rotterdam kentinin Türkiye karşıtı belediye başkanı bu kez kinini bir iftar programında kustu

Giriş Tarihi: 13.6.2018 09:51
İftarda kinini kustu
Rotterdam kentinin Türkiye karşıtı Fas kökenli Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb, katıldığı bir iftar programında cami önünde domuzlu mangal partisi vermek isteyen PEGIDA hareketinin engellenmesine üzüldüğünü söyledi. Aboutaleb, "Mesajın verilememiş olması zaferden çok hoşgörüsüzlüğün işaretidir. Bazıları tarafından zehirli bulunan mesajların verilebilmesi, şehrimiz ve demokrasimiz için zenginliktir" dedi. Bununla da yetinmeyen Aboutaleb, kendisine PEGIDA'ya verdiği izinden dolayı tepki gösteren AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik'e çattı. Türkiye karşıtı başkan konuşmasında, "Is, Türkiye'nin AB Bakanı'nın benim Islam kimliğim üzerinden bana ders vermeye kalkmasına kadar vardı" dedi.

ÜSTÜ KAPALI TEHDİT ETTİ
Çelik'i üstü kapalı tehdit etmeye kalkan Aboutaleb, "4 bin km uzaklıkta olan bir devletin bakanı, Rotterdam Belediye Başkanı'na Hollanda'nın yasalarının nasıl olduğunu ve bunu nasıl uygulamam gerektiği konusunda ders vermeye çalışıyor. Eger bu tür ifadeler haddini aşarsa, bu ülkenin de bir hukuku var" ifadelerini kullandı.

'EN AHLAKSIZ GİRİŞİM'
Bakan Ömer Çelik, cami önünde domuzlu çirkin mangal partisine izin veren Aboutaleb'e Twitter hesabından tepki göstermişti. Bakan mesajında, "Rotterdam'da aşırı sağcı PEGIDA örgütüne cami önünde mangalda domuz eti eylemi izni verildi. Bu, bugüne kadar nefret suçları tarihinde görülmemiş en ahlaksız eylem girişimidir. Bu derece ahlaksız bir eyleme yasal izni verilmesi de başka bir ahlak yoksunluğudur. Ne zamandan beri camilere saygısızlık yapılması yasal bir hak oldu?" demişti.

Fatih ÖZYAR / ROTTERDAM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İftarda kinini kustu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN