İnkar etme iade et

SABAH’ın, FETÖ’cü Adil Öksüz nerede?” sorusuna kaçamak yanıt veren Almanya, dolaylı yoldan Öksüz’ün Almanya’da olduğunu doğruladı. Bakanlık, “Kişisel bilgi veremeyiz” dedi

Giriş Tarihi: 14.6.2018 09:01
İnkar etme iade et
Hain darbe girişiminin ardından Almanya'ya kaçan FETÖ'nün "Hava Kuvvetleri İmamı" Adil Öksüz'ün bu ülkede saklandığı konusunda artık şüphe kalmadı.SABAH'ın, FETÖ firarisi Adil Öksüz ile sorduğu sorulara açık cevap yanıt vermeyen Alman Içisleri Bakanlığı, kaçamak cevapla, Öksüz'ün Almanya'da olduğunu dolaylı yoldan doğruladı.

ŞÜPHELENDİREN CEVAP
ALMANYA Içisleri Bakanlığı sorulara, "Kişilik hakları nedeniyle sahışlar hakkında bilgi vermiyoruz" cevabını verdi. Genelde bakanlık Almanya'da olmayan kisiler hakkında bu tip sorulara, "Bu kisinin Almanya'da bulunduğuna dair elimizde bilgi yok" cevabını veriyor. Bakanlık, Öksüz ile ilgili, "Adres tespiti yapmak için harekete geçilmişti. Yerini tespit edebildiniz mi?" sorusuna da yanıt vermedi.

BAŞKENT BERLİN'DE SAKLANIYOR
ALMAN hükümeti Adil Öksüz'ün nerede saklandığı konusunda sessiz kalırken, Anadolu Ajansı, Öksüz'ün örgütün Berlin'de kiraladığı bir evde saklandığını bildirdi. Apartmanda yaşayan Almanlar, zilin üzerinde yazan ismi tanımadığını belirtti. AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, Öksüz'ü saklayan kilit isim Ali A., Berlin'deki FETÖ yapılanmasının etkili unsurlarından. Birçok gayrimenkulü bulunan firari Ali A.'nın, Türkiye'den çok sayıda FETÖ elebaşının yasa dışı yollarla başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerine kaçışını ve barınmasını organize ettiği belirtiliyor. Öksüz'ün Ali A. tarafından korunduğu, bu kişinin yardımıyla seyahat ettiği gelen bilgiler arasında.

İŞTE SABAH'IN SORULARI
- Öksüz'ün nerede olduğu biliniyor mu?
- Biliniyorsa, Alman güvenlik birimleri ne gibi önlemler aldı?
- Elde edilen bilgiler Federal Kriminal Dairesi'ne iletildi mi?
- Henüz bir bilgi edilemediyse, Adil Öksüz'ün ikametinin tespiti için hâlâ çalışma yapılıp yapılmadığını sormak istiyoruz.

İADE SÜRECİNİ BAŞLATACAĞIZ
DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bize gelen duyumlar ve bazı bilgilerden sonra Almanya ile de bu konuda resmi temasta bulunduk. Almanya, Adil Öksüz ve diğerleriyle ilgili arama kararı çıkarttığını söyledi" diye konuştu. Bakan Çavuşoğlu, tüm kurumlar nezdinde temasların sürdürüldüğünü söyleyerek, "Yakalandıktan sonra tabii ki Almanya ile anlaşmamız var. Ayrıca bu bir darbecidir. Almanya da bunu çok iyi biliyor. Dolayısıyla eğer yakalanırsa iade sürecini başlatacağız" dedi.

OLUMLU ADIMLAR BEKLİYORUZ
AK PARTİ Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal da şöyle konuştu: "Almanya'nın FETÖ mensuplarına dönük tutumundan duyduğumuz rahatsızlık ortada, bunu en üst düzeyde yetkililere ilettik. Birçok eski FETÖ'cü yargı-emniyet mensubunun Almanya'da olduğuna dair elimizde bilgiler var. Önümüzdeki günlerde Alman hükümetinden olumlu adımlar bekliyoruz. Büyük bir diplomasi yürütüyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnkar etme iade et
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN