Uyum Zirvesi’nden birliktelik vurgusu

Almanya dün 10. kez Uyum Zirvesi gerçekleştirdi. Zirve sonrası Başbakan Merkel dört konu üzerine vurgu yaptı. Bunlardan biri birlikte yaşam oldu

Giriş Tarihi: 14.6.2018 10:02
Uyum Zirvesi’nden birliktelik vurgusu
BAŞBAKAN Angela Merkel'in inisiyatifiyle düzenlenen Uyum Zirvesi'nin dün 10.'su Berlin'de gerçekleştirildi. Zirve, önemli aktörlerinden Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer katılmama kararı almasının gölgesinde basladı. Göçmen kökenli dernek ve kuruluşlarının temsilcilerinin yer aldığı zirveye "Birlikte yasamın esasları" başlığı damgasını vurdu.

DÖRT BAŞLIK ELE ALINDI
Başbakan Merkel, zirve sonrası düzenlediği basın toplantısında, "Zirve verimli geçti. Toplumu bir arada tutan ortak değerler ele alındı" dedi. Merkel, zirvede Almanya'da değerler ve birlik konularının tartışıldığını söyledi. Başbakan, toplumsal katılımın iş ve meslek başvurularından başlayıp, iş piyasasında istihdam ve kamusal alanda yer almaya kadar uzanan bir süreç olduğunun altını çizdi. Almanya'da uzun süredir yasayan göçmenler ile yeni gelenlerin özden uzak tutulmaması gerektiğini vurguladı. Merkel, "Her şeyden önce hukuk devletine saygı, özgürlük, başkasının varlığına saygı, kadın erkek eşitliği gibi konular bizim için temel değerlerdir. Bunlar olmadan toplumsal birliğimizin olması düşünülemez" mesajını verdi. Merkel son olarak, ortak yasamın mümkün olması için kuralların olduğunu ve bu kuralara uyulması gerektiğini söyledi.

Mesut HASTÜRK / BERLİN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uyum Zirvesi’nden birliktelik vurgusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN