Hollanda’da FETÖ okulları bir bir kapanıyor

Hollanda’da FETÖ okullarında kan kaybı sürüyor. Okullar gizlenmek için isim değişikliğine gidiyor, öğretmen ve velileri tehdit ediyor

Giriş Tarihi: 11.7.2018 09:57
Hollanda’da FETÖ okulları bir bir kapanıyor
HOLLANDA'DA ailelere yönelik tehditlere ve isim değişikliklerine rağmen Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) bağlı okulların öğrenci kaybı sürüyor. Ülkede FETÖ'ye bağlı bir okul ve iki dershane kepenk kapatmak zorunda kaldı. Okullardan 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin hemen sonrasında 600 öğrenci ayrılırken, bu sayı geçen iki yılda yaklaşık iki katına ulaştı. Purmerend kentindeki FETÖ okullarından IBS De Roos İlkokulu'nun da öğrenci sayısının yetersiz kalmasından dolayı kapanacağı açıklandı.

GİZLENME TAKTİĞİ UYGULUYORLAR
Zaandam'daki IBS De Roos İlkokulu, 'IBS De Horizon İlkokulu', Amsterdam'daki Witte Tulp İlkokulu, 'De Wereldburger', Rotterdam'daki Cosmicus Koleji ise 'Lyceum Kralingen' olarak isim değişikliğine gidip gizlenme taktiğini uygulasa da örgüte bağlı diğer okullar gibi öğrenci kaybını durduramadı. De Kennispoint olarak ismini değiştiren Instituut Het Centrum dershanelerinin Rotterdam şubeleri öğrenci yetersizliğinden kapanırken, giderleri örgüte bağlı okul binalarında sadece mevcut öğrencilerle ayakta kalıyor.

VELİLERE VE ÖĞRETMENLERE TEHDİT
FETÖ'nün Rotterdam kentindeki Cosmicus Ilkokulu'ndan iki oğlunu alan İbrahim Polat, okulun faaliyetlerinden ve Türkiye'de FETÖ'ye bağlı dershanelerdeki sıkıntılardan dolayı çocuklarını bu okullardan aldığını belirtti. Polat, Türkiye'deki FETÖ'ye bağlı dershanelerdeki olaylardan sonra çocuklarını okuldan aldığını ifade ederek, "Daha sonra darbe girişimi oldu. 'Iyi ki almışım' dedim. Zaten, vatanını ve milletini seven insanlar çocuklarını orada bırakmadı" diye konuştu. Darbe girişiminden sonra yüzde elliye kadar velinin çocuğunu FETÖ okullarından aldığını aktaran Polat, bazı sıkıntılardan dolayı diğer velilerin çocuklarını kademeli olarak okuldan aldığını kaydetti. Bazı velilerin "gidemezsiniz", "çocuklarınızı başka okula yazdıramazsınız" gibi ifadelerle tehdit edildiğini aktaran Polat, okuldan ayrılan öğretmenlerin ise "iş bulamazsınız" sözleriyle baskı altında tutulmaya çalışıldığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollanda’da FETÖ okulları bir bir kapanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN