Adaletin bu mu Almanya

NSU terör örgütü davasından çıkan karar Türk toplumunu tatmin etmedi. Kararı değerlendirenler, NSU mağdurlarının Almanya’da adalet bulamadığını dile getirdi

Giriş Tarihi: 12.7.2018 09:16
Adaletin bu mu Almanya
Almanya'da tarihi bir dava sona erdi, ancak verilen karar sadece sanıkları ve asırı sagcıları tatmin etti. Dava sonrası sadece başsanık ömür boyu hapis cezası alırken, cinayetlerin tüm yönüyle aydınlatılmasını bekleyen Türk toplumu sonuçtan tatmin olmadı. AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, "NSU mağdurlarını adaletten mahrum bırakmıştır. Hilelere başvurmuslar, dosyaları imha etmişler ve delilleri sistematik bir şekilde yok etmişlerdir" dedi.

NSU terör örgütünün çevresinde aktif olan yaklaşık 20 ajanla birlikte 500 kişilik ağın rolünün de aydınlatılamadığını söyleyen Yeneroğlu, "Federal Savcılık NSU cinayetlerinin etraflıca aydınlatılmasına yönelik gerekli ilgiyi göstermemiş, aksine faillerin ve faillere yardımda bulunan çevrenin mümkün mertebe küçük tutulmasına odaklanmıştır" diye karara tepki gösterdi. Yeneroğlu, Başbakan Merkel'den cinayetlerin kusursuz bir şekilde aydınlatılacağı sözünü yerine getirmesini beklediklerini de ifade etti.

SÖZ YERİNE GELMEDİ
Karara mahkeme önünde tepki gösteren Islam Toplumu Milli Görüş'ün (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş, "NSU cinayetlerini eksiksiz aydınlatma sözü yerine getirilmemiştir. Tam aksine, NSU'nun üç kişiden ibaret olduğu tezini kabul ettirmek için tüm çaba gösterilmiştir. Söz konusu 'üç kişiye indirgeme' tezi ortadan kaldırılmadıkça tatmin edici bir aydınlatmadan söz etmek mümkün olamaz" dedi.

Altaş, "NSU'nun bütün ayrıntılarıyla aydınlatılmasını talep ediyoruz. Anayasayı Koruma Daireleri, Polis Teskilatı, Federal ve Eyalet Kriminal Daireleri ve diğer bütün soruşturma mercilerinde bu yapıya göz yummuş ve destek olmuş kim varsa bunlar açıklığa kavuşturulmalıdır" seklinde konuştu.

NSU kurbanı Nabil Kılıç'ın ailesinin avukatı Yavuz Narin, "Sanıklar çok az ceza aldı. Daha fazla ceza verilmesini bekliyorduk" dedi. İsmail Yasar ailesinin avukatı Aziz Sarıyar, "Irkçılara caydırıcı cezalar verilmeliydi. Beate Zschaepe hem terör örgütüne üye hem de suç ortağı olarak müebbet aldı ancak diğer sanıklar için mahkeme cezaları daha yukarıya çekebilirdi. NSU sadece bu 5 kişiden ibaret değil, yardım ve yataklık edenler de araştırılmalı" seklinde konuştu.

BAZI SORULAR VARDI
Nürnberg Büyükşehir Belediye Baskanı (SPD) Dr. Ulrich Maly, dava ile ilgili bazı soruların açıkta kaldığını dile getirdi. Maly, "Soruşturma makamları neden aşırı sağcı bir şebekeyi düşünmedi? Bavyera İçişleri Bakanı Günther Beckstein'ın el yazısı bir notu bile vardı. Terör Ağı'nın tüm üyeleri bu süreçte yargılanıyor mu? Muhtemelen değil" değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adaletin bu mu Almanya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN