Andre Eminger kararı şaşırttı

MAHKEME en büyük sürprizi, Neo-Nazi Andre Eminger'e sadece 2,5 yıl hapis cezası vermekle yaptı.

Giriş Tarihi: 12.7.2018 09:25
Andre Eminger kararı şaşırttı
Eylül 2017'de Federal Başsavcılık Andre Eminger hakkında "Cinayetlere yardımcı olduğu gerekçesiyle" 12 yıl hapis cezası isterken, mahkemenin sadece 2,5 yıl uygun görmesi şaşkınlığa yol açtı. Dava başladığından bu yana tutuksuz yargılanan Eminger, savcılığın 12 yıl ceza talebi üzerine kaçma tehlikesi göz önünde bulundurularak gözaltına alınmıştı. Eminger, yaklaşık 9 aydır tutuklu yargılanıyordu. Eminger hakkındaki yumuşak kararı ırkçı Neo-Naziler duruşma salonunda ayakta alkışladı. Carsten S. de 9 cinayetin islenmesine yardımcı olmasına karşın, o dönemlerde reşit olmaması nedeniyle sadece 3 yıl gençlik cezasına çarptırıldı. Holger G. 9 cinayetin islenmesine yardımcı olmak suçundan üç yıl ceza aldı. Holger G., duruşma baslamadan önce itirafçı olmuştu.

KARAR NE ANLAMA GELİYOR?
Hâkim Manfred Götzl, Zschaepe'nin 10 cinayete yardım etmekten, 32 kez cinayete teşebbüsten, ağır yaralamadan, bombalı eylemden, gasp ve soygundan ve terör örgütüne üyelikten ötürü ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildiğini bildirdi. Başsanık Beate Zschaepe kararı soğukkanlılıkla dinledi. Ardından da hâkim gerekçeli kararı açıkladığında pürdikkat kesildi ve gözlerini hâkimden ayırmadan bütün anlatılanlara kulak verdi. Zschaepe'nin aldığı ceza, 15 yıl hapisten sonra ertelenmeyecek. Normalde "ömürboyu ceza", 15 yıl yattıktan sonra geriye kalan cezanın tecil edilmesi anlamına geliyor. Normal koşullarda Almanya'da verilen benzer cezalarda mahkumlar 17 ile 23 yıl arasında hapis yattı. Ancak Bavyera'da bu süre 22-23 yıl olarak öngörülüyor. Muhtemelen reddedileceği için bu da en az 25-30 yıl hapis yatabileceği anlamına geliyor.

AVUKATI İTİRAZ EDECEK
Ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Beate Zschaepe'nin avukatı Wolgang Heer, müvekkilinin Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos'un işlediği suçlardan dolayı mahkum edilmesinin "gerekçesiz" olduğunu iddia ederek, "Karara itiraz edeceğiz" dedi. Müdahil avukatlardan Mehmet Daimagüler de örgüte yardım ve yataklıktan yargılanan Ralf Wohlleben ve Andre Emminger'e verilen cezaların çok hafif olduğunu ifade ederek, gerekçeli kararı inceledikten sonra itiraz edip etmemeye karar vereceklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Andre Eminger kararı şaşırttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN