Utanç günü

Almanya, 8'i Türk 10 kişiyi öldüren, bombalı saldırılar yapan vahşi NSU terör örgütünün derin devletle olan bağlantısını gizledi, üç sanığa göstermelik cezalar verdi

Giriş Tarihi: 12.7.2018 09:07 Güncelleme Tarihi: 12.7.2018 09:09
Utanç günü
ALMANYA'DA dün 6 Mayıs 2013 günü baslayan tarihi bir dava, yüzlerce soru işaretiyle karanlığa gömüldü. 8'i Türk 10 kişiyi öldüren, iki bombalı saldırı gerçekleştiren ve 15 banka soygunu yapan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) adlı örgütün davasında karar açıklandı. Hâkim Manfred Götzl'in ağzından çıkan karar açıklanınca, 'Bu ülke adaletin kara gününü yaşadı' yorumu yapıldı.

DERİN BAĞLANTILAR ARAŞTIRILMADI
NSU'NUN elebaşı olarak lanse edilen Beate Zschaepe, dava sonunda ağırlaştırılmış ömür boyu hapse mahkûm edildi. Diğer sanıklardan Ralf Wohlleben 10 yıl ceza alırken, Andre Eminger 2 yıl 6 ay, Holger G. 3 yıl, Carsten S. ise 3 yıl gençlik cezasına çarptırıldı. Dava sadece bu isimlere ceza verilerek kapatıldı, Türk toplumunun, 'Cinayetler her yönüyle aydınlatılsın' talebi sonuçsuz kaldı.

TANIKLAR BİR BİR ÖLDÜRÜLDÜ
DAVA sürecinde yasanan skandallar saymakla bitmiyor. Dosyalar imha edildi, NSU'nun gerçekleri ortaya çıkmasın diye dosyaların bir kısmına 120 yıl gizlilik ibaresi kondu. Tanıklar öldürüldü, örgütün arkasında 'Derin devlet var' diyen herkes baskı gördü. Dava boyunca ortaya çıkan skandallar örtbas edildi. Başbakan Angela Merkel, NSU cinayetlerinin her yönüyle aydınlatılacağı sözünü tutmadı.

ALMAN MEDYASI BEATE'NİN KIYAFETLERİNİ YAZDI
ALMAN medyası, NSU katillerinin faşist eylemlerinden çok, başsanık Beate Zschaepe'nin kıyafetlerini ve duruşmaların magazinini yaparak davayı sulandırdı. Beate'ye ömür boyu hapis verildi ama diğer iki sanık, göstermelik cezalar aldı.

GÖZLER KÖR KULAKLAR SAĞIR OLDU
NSU bilinen ilk cinayetini 9 Eylül 2000 tarihinde, çiçekçi Enver Şimşek'i öldürerek işledi. Bilinen son kurban 15 Nisan 2007'de öldürülen polis Michele Kiesewetter oldu.
NSU, 9 Haziran 2004 tarihinde Türklerin yoğun olduğu Köln'ün Keup Caddesi'nde bombalı saldırı düzenledi. 22 kişi yaralandı.
Cinayetler ve bombalı saldırılar, 'Türklerin kendi aralarındaki husumeti', 'ilişki, kumar, uyuşturucu cinayeti' şeklinde çarpıtılarak kamuoyu kandırılmak istendi.
NSU terör örgütü 4 Kasım 2011'deki başarısız bir banka soygunu girişimi sonrası, 11 Kasım 2011 günü tesadüfen deşifre oldu.
Dava 6 Mayıs 2013 günü başladı. Beş yıl bir ay beş gün süren davada yüzlerce tanık dinlendi, komisyonlar kuruldu.
NSU'nun çevresinde cirit atan onlarca muhbir ve gizli servis ajanı ortaya çıktı. Bu muhbir ve ajanlara rağmen NSU üçlüsü yakalanmadı.
NSU'nun ortaya çıkmasından sonra esrarengiz şekilde altı önemli tanık öldü. Ölenler arasında tanıkların kız arkadaşları da bulunuyor.
Müdahil avukatlar dava sürecinde defalarca Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın büyük hatalar yaptığını dile getirdi. "NSU davasında altıncı sanık devlet" dedi.
Almanya Başbakanı Merkel, 23 Şubat 2012 günü kurban yakınlarına, NSU cinayetlerinin her yönüyle aydınlanacağı sözünü verdi, tutmadı.
Araştırma komisyonları ve NSU cinayetlerinde görev alanlar, büyük bir ırkçı cinayet ve terör örgütü şebekesine giden yolları tıkadı, gerçek delillerin üstü örtüldü.

MAHKEME ACILI BABAYA SÖZ VERMEDİ
MAHKEME başkanı Manfred Götzl'in Halit Yozgat'ın öldürülme anını okuduğu esnada Yozgat'ın babası İsmail Yozgat söz istedi. Söz alamayan acılı baba kendisini tutamayarak defalarca "La ilahe illallah" diye seslendi. Hâkim, Yozgat'ı sakinleşmesi için uyardı.

UNUTMAYACAGIZ
NSU davası görülürken mahkemenin çevresinde Neo- Naziler protesto edildi. Ellerinde NSU terör örgütüne kurban gidenlerin resimlerinin bulunduğu dövizler taşıyan protestocular, "Irkçılığa bu ülkede yer yok. NSU cinayetleri her yönüyle aydınlatılsın. Bu dava böyle kapanmasın. Biz NSU kurbanlarını unutmayacağız. Irkçıların yaptıklarını da unutturmayacağız" dedi.

Davayı izleyen SABAH ekibi: İsmail EREL-İsa DEVECEKEN-Fatih YILMAZ / MÜNİH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Utanç günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN