Alman basını da tatmin olmadı

Giriş Tarihi: 13.7.2018 09:57
Alman basını da tatmin olmadı
NSU davasında verilen kararlar Alman basınında geniş yer aldı. Bild gazetesi ömür boyu hapise mahkum olan davanın baş sanığı Beate Zschaepe'nin 30 yıl hapiste kalacağına işaret etti. Haberde, Zschaepe'nin başka bir cezaevine nakledileceği ve orada fırında ya da terzihanede çalışabileceği iddia edildi.

Frankfurter Rundschauise "Hepsi bu değildi" başlığını kullanarak, Zschaepe ile 4 kişi hakkında verilen kararla aşırı sağcı terör örgütünün aydınlatılmasının bitmediği, birçok sorunun cevapsız kalacağı yorumunu yaptı.

Die Welt de, "Yardımcı değil fail" başlığını kullanarak, siyasi malzeme olarak kullanılan davaya son noktanın konulduğu belirtirken, "Bu dava tümüyle bir aydınlatma getirmedi" tespitinde bulundu. Haberde, Almanya'nın iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın rolü araştırılmadığı ve davanın sonucunun yetersiz kaldığına vurgu yapıldı.

Süddeutsche Zeitung'da yer alan haberde ise 5 yıldan fazla zamandır süren davanın hâkimi Manfred Götzl'in NSU örgütünün işlediği cinayetlerle ülkede yaşayan yabancıları güvensizliğe ittiği, korunmasız oldukları izlenimi yarattığı ve devletin çaresiz olduğunu ispatlamaya çalıştıklarına dikkati çektiği vurgulandı.

Tageszeitung gazetesi de ilk sayfada, NSU terör örgütünün cinayetlerine kurban gidenlerin fotoğraflarına yer vererek, "Güvensizlik kalıyor" diye yazdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman basını da tatmin olmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN