STK’lar karardan memnun değil

Giriş Tarihi: 13.7.2018 09:49
STK’lar karardan memnun değil
Gökay Sofuoğlu - Almanya Türk Toplumu Eşbaşkanı:

VİCDANI RAHATLATMADI

Karar Türk toplumunun vicdanını asla rahatlatmadı. NSU daha geniş bağlantıları olan, gerek devletin güvenlik güçleri, gerekse siyasetin içerisinde farklı alanlarda bağlantısı olan bir terör şebekesi. Bunlar tamamıyla ortaya çıkarılmadığı sürece Türk toplumunun ve kamuoyunun tatmin olması mümkün değildir.

Şentürk Doğruyol - Almanya Türk Federasyonu Genel Başkanı:

TARİHİ HATA OLUR

438 duruşmada gündeme gelen birçok konu açıklığa kavuşturulmamıştır. Baş sanığa verilen cezayı yerinde ve yeterli görüp açıklığa kavusturulmamış konuların kapatılması Almanya açısından tarihi bir hata olur. NSU bağlantılarının tüm yönleriyle aydınlatılması Almanya'nın imajı, adaleti ve güvenlik birimleri üzerinde oluşan şüpheleri kaldırmanın tek yolu olacaktır.

Durmuş Yıldırım - Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) Genel Başkanı:

TANIKLARIN ÖLÜMÜ ŞÜPHELİ

NSU örgütünün arkasında kimlerin olduğu, Alman istihbaratıyla ilişkilerinin olup olmadığı ve davanın baslamasıyla birlikte altı tanığın esrarengiz bir şekilde ölümü aydınlatılmadığı müddetçe, bizim gözümüzde bu dava kapanmış olmayacak.

Haluk Yıldız - BIG Partisi Genel Başkanı:

HİÇ DERS ALMADILAR

Bu cinayet agının arkasındaki karanlık güçlerin, işbirlikçilerin, devletin ve gizli servislerinin rolü bu dava süresince hiçbir şekilde aydınlığa kavuşturulamadı. Kendini her fırsatta hukuk devleti olarak adlandıran Almanya'da masum insanlar sadece Türk ve Müslüman oldukları için ırkçı cinayetlere kurban gittiler. Ne yazık ki, hukuk sisteminin ve siyasi yapıların büyük bir kısmı, Solingen, Mölln ve NSU ırkçı cinayetlerinden ders almadılar.

Belin Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB):

MERKEL'İN SÖZÜ BOŞ ÇIKTI

Almanya Başbakanı Angela Merkel, cinayetlerin eksiksiz olarak tüm yönleriyle, arkasında olan kisiler ve tüm işbirlikçileri ile birlikte aydınlatma sözü verdi. Bu söz bos çıktı. Cinayetlerin tüm yönleri ile eksiksiz aydınlatılması için çalışmalar sürmeli.

Avrupa Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği (ATİAD):

DAVA HENÜZ KAPANMADI

Mahkemenin başsanık Zschaepe'ye asırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermesi, bu davanın sonucuna yönelik önemli bir beklentiyi gidermiştir.
Alınan kararların hukuk kararları çerçevesinde yanlış olmadıkları bilinmektedir. Kararın açıklanmasına rağmen NSU davasının henüz bitmediği dikkate alınmalı ve kararların hiçbir siyasi amaca alet edilmemesine özen gösterilmeli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
STK’lar karardan memnun değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN