Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kafasına 2,5 Santimetre Çivi Saplandı

Giriş Tarihi: 6.3.2015 12:38 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 16:16
Kafasına 2,5 Santimetre Çivi Saplandı
’ın Efeler ilçesinde kafatasına 2,5 santimetre çivi saplanan hasta, ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.
ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’ne getirilen Emel Şahin’in çekilen beyin tomografisinde, kafatasını delen 2,5 santimetre uzunluğundaki çivinin beyne de zarar verdiği belirlendi. Ameliyatı gerçekleştiren Beyin Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Başhekim Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ali Yılmaz ile Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç Dr. Varol Aydın, yoğun bakım servisine yatırılan ve beyin anjiyosu yapılan Şahin’in kafasındaki çivinin ameliyatla alınmasına karar verdi. Çalıştığı fabrikada çivi tabancasının üzerine düşmesi sonucu kafasına 2,5 santimetrelik çivi saplanan Emel Şahin, olaydan 2 gün sonra ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına kavuştu.
Yaklaşık 1 saat süren ameliyatın sonunda açıklama yapan Yrd. Doç. Dr. Varol Aydın, şunları kaydetti: "Çivinin girdiği bölgeyi hastayı uyuttuktan sonra yarmaya başladık. Risk taşıyan bir operasyon olduğu için en ufak bir hataya meydan vermeden kafasından bir parça kemik çıkartıp pencere açtık. Damarları koruyan bölgeye zarar verilmesi halinde hastanın hayati risk taşıması söz konusuydu. Çivinin beynin motor fonksiyonlarını yöneten kısmına sadece birkaç milimetre uzaklıkta olması bizi korkutsa da, başarılı bir operasyonla 2,5 cm. uzunluğundaki çiviyi çıkarttık"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kafasına 2,5 Santimetre Çivi Saplandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN