Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bebeklerde sarılık belirtileri nelerdir? Neden olur, tedavisi nasıl yapılır?

Genellikle bebeklerde görülen ve ebeveynlerin endişelenmesine sebep olan sarılık belirtileri nelerdir? Yeni doğan bebeklerin %80'inde görülen sarılığın nedenleri nelerdir?

Giriş Tarihi: 9.12.2019 09:46 Güncelleme Tarihi: 13.12.2019 11:17 ABONE OL
Bebeklerde sarılık belirtileri nelerdir? Neden olur, tedavisi nasıl yapılır?

Yeni doğan bebeklerin yaklaşık %60'ı gibi çok yüksek bir oranda görülen sarılık hastalığının erken doğan bebeklerdeki yüzdesi ise %80'e dayanmaktadır. Yeni doğan bebeklerde çoğunlukla fizyolojik olarak görülen bu hastalık, iki hafta içinde kendiliğinden geçebilir.

BEBEK SARILIĞININ NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

İç kanama, bebeğin kanındaki enfeksiyon veya virüsler, annenin kanı ve bebeğin kanı arasındaki uyumsuzluk, karaciğer bozukluğu ve bir enzimin eksikliği gibi nedenlerden dolayı oluşabilen sarılık, genellikle doğumdan sonraki ikinci ve dördüncü günler arasında görülür.

Cildin ve gözlerin beyazlarının sararması bebek sarılığının ana belirtisidir. Prematüre doğum, anne sütünden yeterli miktarda besin alınamaması, kan uyuşmazlığı ve doğum sırasında morarma sarılık riskini artıran faktörlerdendir.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Hafif bebek sarılık genellikle iki veya üç hafta içinde kendi kendine kaybolurken, orta derecede veya şiddetli sarılık için doktorunuza başvurmanız gerekir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bebeklerde sarılık belirtileri nelerdir? Neden olur, tedavisi nasıl yapılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN