Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Sıhhiye 1915’ 100. Yıla Damga Vuracak

Giriş Tarihi: 11.3.2015 16:38 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımının beklendiği 14 Mart Tıp Bayramı ile Çanakkale Zaferi programında, ’Sıhhiye 1915’ kitabı ve belgeselinin teması işlenecek.
AK Parti Çanakkale Milletvekili aday adayı Mücahid Demir ile Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi Ahmet Esenkaya’nın hazırladığı, bir çoğu ilk kez yayımlanacak belgelerden oluşan ‘Sıhhiye 1915’ kitabı ile Perküsyon sanatçısı Burhan Öçal’ın hazırladığı 1915 bestesi, Çanakkale’de düzenlenecek törenlerde katılımcıların beğenisine sunulacak.
AK Parti Çanakkale Milletvekili aday adayı Mücahid Demir, Tıp Bayramı etkinlikleri ve ’Sıhhiye 1915’ kitabı ile ilgili bilgiler verdi. Ön sözünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yazdığı kitabın titiz bir hazırlık sonucu oluştuğunu söyleyen Mücahid Demir, "Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu, 3 ay önce görüşmelerimizle başlayan 100. yıl etkinlikleri çerçevesinde, Tıp Bayramı’nın Çanakkale’de kutlanacağı müjdesini verdi. 14 Mart Tıp Bayramı’nı Çanakkale’de, Çanakkale’ye yakışır, gerçekten uluslararası kalitesi yüksek bir organizasyonla kutlayacağız. Sayın Sağlık Bakanımız, bu projenin her aşamasını özel olarak takip etti, bana bu çalışmalarda büyük şevk verdi. Yine Çanakkale içinden, Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Ahmet Esenkaya’nın muhteşem belge taramaları ile acizane benim de hem tasarım hem konsept hem yayının diğer unsurlarıyla birleştirerek hazırladığımız ‘Sıhhiye 1915’ projesine, bir de çok mütevazi bir bütçeyle hazırlanmış bir belgesel çektik. Cephenin gerisinde ne olduğu ilk defa 100 yıl sonra, belki Avustralyalılardan, İngiliz, Fransızlardan önce yaparak, cephenin lojistiğinde, sıhhiyesinde, sargı yerlerinde nelerin olduğunu belgelerle bulgularla ortaya koyduk. Belgeselimizde de bunlara yer verdik” dedi.
100. YIL ÖZEL BESTESİ
Dedesi Çanakkale’de şehit olan ünlü Perküsyon sanatçısı Burhan Öçal’ın da 100. yıl için özel bir beste hazırladığını anlatan Demir, “100 yıl önce Çanakkale şehitleri şiirini yazan Mehmet Akif’in ölümsüz eserinin arkasında bir katre bile olsa Burhan Öçal çok özel bir çalışmayla buraya Çanakkale’ye, bu topraklara başka bir açıdan baktığı halini besteledi. Bunu artık Sydney opera binasında, Londra’da, Fransa’da Paris’te, Tokyo’da icra edebileceğiz. Oralardan bile çok hoş teklifler alıyoruz. Konserlerde çalınacak. Dünyada İslami fobinin konuşulduğu bugünlerde, bizim medeniyetimizin içindeki bütün değerlerinin, kalp atışlarının buranın kendine has üslubu, kendi davuluyla müziğini bütün insanlığa, o savaşın çatışmasının dışında, yeni bir bakış açısıyla bir eser ortaya koydu. 14 Mart Tıp Bayramı’ndan sonra, 15’inde Burhan Öçal, Çanakkale halkına bir konser verecek” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Sıhhiye 1915’ 100. Yıla Damga Vuracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN