Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kedim düşmez demeyin, önlem alın

Kedinizin çok akıllı ve çevik olduğunu düşünüp, ona çok güveniyor olabilirsiniz. Ama siz siz olun, onun açık kalan pencereden düşebileceği ihtimalini göz ardı etmeyin. Şu sıralar veteriner klinikleri yüksek binalardan düşmüş kedilerden geçilmiyor

Giriş Tarihi: 31.7.2010
Havalar ısındıkça ısınıyor. Yaz sıcakları bunaltıcı bir hal alıyor. Evde klima yoksa serinlemenin tek yolu pencereleri açmak. Eğer eviniz yüksek bir kattaysa ve bir kedi ya da köpeğiniz varsa, dikkatli olmanız gerekiyor. "Benim kedim akıllıdır, düşmez," demeyin sakın. Akıllı ve çevik olabilir belki ama yüksekten düşüp hayatını kaybeden pek çok evcil hayvan olduğunu unutmayın. Yaz aylarında veteriner klinikleri düşme nedeniyle getirilen ev hayvanlarından geçilmiyor. Planet Pet Veteriner Kliniği'nden Veteriner Hekim Tarık Akan da, şu sıralar yüksekten düşme vakalarının çok arttığını söylüyor: "Evet kediler dünyanın en zeki hayvanlarındandır, ama merakı onu öldürür. Bu asla unutulmamalı. Kedilerin düşmesine en fazla kuşlar sebep oluyor. Plan yaparlar ve onların düşmesi için oyunlar oynarlar. Bu konuda da en başarılı aktör kargalardır. Bir kez düşen kedi, bir daha düşmeyecek diye de bir şey yoktur."

GECELERİ DAHA AKTİF OLUYORLAR
Kedilerin doğası gereği gece daha aktif olduğuna dikkat çeken Akan, bunun nedenini de şöyle açıklıyor: "Çünkü hava sıcaklığının düşmesiyle aktiviteleri artar ve avlanmaya çıkarlar. Evdeki kediler de oyun oynamak için hava sıcaklığının düşmesini bekler ve gece oyun oynamaya başlar. Hele balkonda uçuşan kelebek ya da balkona konan kuşlar varsa, bu onların avlanması için biçilmiş kaftandır. Tabii ataları balkonda ya da cam kenarında avlanmadığı için de düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyorlar." Böyle bir talihsizlik yaşamak istemiyorsanız, yapmanız gereken şey çok basit aslında. Camlara tel taktırarak evcil dostunuzun hayatını kurtarmanız mümkün. Veteriner Akan, bu konuda pratik sinekliklerin pek işe yaramadığına dikkat çekiyor: "Mutlaka sabit tel taktırılmalı. Daha önce pratik sinekliğe atlayarak yerinden sökerek düşen ve hayatını kaybeden hastalarım oldu. Kediniz erişkin ve kiloluysa mümkün olduğunca dayanıklı tel kullanmalısınız." Akan, "Peki kedimiz aşağıya düştüğünde ne yapmamız gerekiyor?" sorumuzu da şöyle yanıtlıyor: "Kediniz düştüğünde ilk bakmanız gereken şu: Nefes alabiliyor mu? Dilini yutmuş mu? Ya da dili nefes almasına engel oluyor mu? Yere çarpma sırasında ilk zarar gören yer genellikle çene oluyor ve dolayısıyla dil yırtılarak nefes borusunu tıkayabiliyor." Bu durumda mümkün olan en az hareketle kedinizi sabit bir yere alıp, derhal veteriner hekiminizle irtibata geçmeniz gerektiğini belirtiyor Akan: "İlk düşme anında hiçbir şey yokmuş gibi gözükebilir ama dakikaların dahi önemi vardır. Kediniz düştüğünde zarar görecek diğer organ idrar kesesidir. Eğer yırtılmışsa, çok acil ameliyata alınması gerekir. Sert zemine düşmelerde hasarlar daha fazla olur, hele düşerken bir yerlere çarpma olduysa çok tatsız durumlar oluşabilir. Zarar gören bir başka yer omurilik yani omurgalar. Bu durumda kedimizin geri dönülmeyen sakatlıkları oluşabilir. Kediniz felç olabilir, ömrünün geri kalanında idrarını ve dışkısını tutamayabilir. Daha az korktuğumuz kırıklardan bahsetmeye gerek bile yok. Çünkü bunların telafisi olduğundan çok mühim değildir ve hafif atlatmış denilebilir."

TEHLİKELİ KATLAR HANGİLERİ?
"Benim evim yüksek değil, ikinci kat, düşse de bir şey olmaz," diye önlem almıyorsanız, yanılıyorsunuz. Veteriner Akan, kendi tecrübelerine dayanarak ilginç bir saptamada bulunuyor: "Genelde üçüncü katın altı ve yedinci katın üstünden düşmelerde hasar daha fazla oluyor. Kediler düşerken bacaklarını açar ve paraşüt gibi açılırlar. Bunun için bir mesafeye ihtiyaç vardır, o yüzden sanıyorum üçüncü kattan az olan yerlerde bu etkiyi sağlayamıyorlar. Düşerken bir yerlere çarparsa, dengesiz düşer. Bu da hasarın büyüklüğünü artırır." Düşmenin ardından kedinizi veterinere götürdünüz ve bir yerlerinin kırılmadığını öğrendiniz. Akan, kazayı hasarsız atlatmış olsa da düşme nedeniyle hayvanın vücudunda ödemler oluştuğunu ve bu durumun çok ağrılı olduğunu söylüyor: "Kediniz bu şoku atlatırken bir de ağrılarla uğraştığı için depresif bir hal alır. Bir hafta, 10 gün üstüne gitmemek gerek. Dinlenmesi için ona zaman tanınmalı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kedim düşmez demeyin, önlem alın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN