Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu dizinin karşısında çekirdek çitlenmeyecek

Televizyon dünyası, şu sıralar Berkun Oya'nın senaryosunu yazdığı, atv'de yayınlanacak Son'u merak ediyor. 25 bölümde, 30 yılı anlatacak Son, yabancı muadili Lost gibi, dizi izleme algımızda farklılık yaratma niyetinde. Oya, Son ile ilgili ipuçları verdi: Final sahnesinin son cümlesi bile belli ama kimse bilmiyor. Dizide şüphe sürekli kol geziyor

Giriş Tarihi: 17.12.2011
Berkun Oya, asıl işi olan tiyatroda, zeki, yenilikçi çalışmalara imza atsa da, zaman zaman televizyonla da flört ediyor. Beyazcamda ezber bozan kimi programlar yapan Oya, yıllar sonra Son adlı bir dizinin senaristi olarak yeniden televizyona dönüyor! atv'de ocak ayında yayınlanmaya başlayacak Son, kalburüstü bir kadroyu da bir araya getiriyor. Yapımcılığını Ay Yapım'ın üstlendiği Son'u, Ezel'in yönetmeni Ufuk Bayraktar çekiyor. Başrollerinde ise Nehir Erdoğan, Yiğit Özşener, Berrak Tüzünataç, Engin Altan Düzyatan, Erkan Can ve Ülkü Duru yer alıyor. Ama Son iyi bir kadroyu bir araya getirmenin ötesinde, proje olarak iddialı bir yapım olacağa benziyor. Anladığımız, 'Lostvari' bir dizi izleyeceğiz. Çünkü Son, çekirdek çitleyerek ya da çay içerek izlenen dizilerden olma niyetinde değil. Berkun Oya'ya göre dikkat isteyen, seyircinin zekasına güvenen bir anlatısı var. 'Eşinizin başka bir hayatı olmadığından emin misiniz?' sorusundan hareketle, şüphenin sürekli kol gezdiği, merak dolu sorular ortaya atan, küçük bir detayın sonraki bölümlerde büyük bir sorunun cevabına giden yolu açtığı; karakterlerin, en önemlisinden en önemsizine, ana hikayeye katkısı kestirilemeyen, aksiyonel, türler arasında gezinen, bol sürprizli bir dizi. 25 bölümden oluşan dizi, 1982- 2012 yılları arasında, 30 yıllık bir zaman diliminde bir grup arkadaşın yaşadıklarını anlatacak. Ama Oya'nın söylediğine göre, izleyici 30 yıl içerisinde zamanda bir ileri, bir geri gidecek, farklı tarihlerdeki olayları ve ilişkileri takip edecek. Daha izlemeden merak uyandıran dizinin her şeyini bilen adamı Berkun Oya ile, adı Son, sonu sır olan dizinin kapısını aralamaya çalıştık.
- Uzun zamandır TV'den uzak duruyordunuz, ne değişti de TV dünyasına dönüş yaptınız?
- Televizyon çok bildiğim bir dünya değil. Yaklaşık 10 yıldır televizyon bile yok evimde. Ama beni yapımcı Kerem Çatay ikna etti. Kerem, bana dizi izleme algısında farklılık yaratabilecek bir projeden bahsetti. Benim de sinema filmi için düşündüğüm bir hikaye vardı. İkisi örtüştü. Biz de benim hikayemi bu projenin içine oturtmaya karar verdik. Tabii birçok şey değişti ve adı Son olan bu dizi ortaya çıktı.
- Son nasıl bir dizi olacak?
- Türlerarası bir dizi. Seyirci farklı türlerin lezzetini alacak. Temelde insan ilişkilerini anlatıyor ama dizi izleme algımızı biraz değiştirmesini umarak giriştiğimiz bir iş. 1982 yılında başlayan, 2012 yılında biten, 30 yıllık bir hikayeyi 25 bölümde anlatacağız. Lakin zaman olarak kronolojik bir akış olmayacak. Dramatik kurguda farklı bir zaman kullanımı olacak. Bu da seyircinin ilgisini ayakta tutacaktır diye düşünüyorum. Dizi 25 bölüm sonra bitecek. Ki bu, benim böyle bir işe girmemdeki önemli nedenlerden biri. Çünkü, zaten öyle daha uzun, sonu belirsiz bir şeye harcayacak vaktim, enerjim ve de becerim yok.
- Dizinin konusuyla ilgili her şey belli ama hiç kimse, oyuncular dahil, hiçbir şeyi bilmeyecek mi?
- Dizinin son bölümünün final sahnesinin son cümlesi belli. Ama oyuncular dahil, kimse bilmiyor. Bu oyuncular için de eğlenceli olacaktır diye düşünüyorum. Hepsi kendi karakterini derinlikli olarak tanıyor, ama karakterlerinin başına bir sonraki bölümde ne geleceğini bilmiyorlar. Bu onları kamçılayabilir. Tabii dizi, yolda çeşitli kazalarla karşılaşma ihtimali olan bir iş. Ama biz bu riski göze aldık.
- Anahtar cümlesi nedir dizinin?
- Birinci bölümün sonunda seyirciye şunu soracak: 'Eşinizin başka bir hayatı olmadığından emin misiniz?' Kabaca ise şöyle anlatabilirim: Bir çekirdek ailemiz var. Bu ailenin etrafında, yıllar içerisinde oluşmuş, kan bağı olmayan ama aile gibi olmuş bir yakın çevre var. Hikayenin içerisinde seyirci çok fazla karakterle tanışacak. Şimdiden söylemekte fayda var: Dizide tanıştıkları karakterlerin; en önemli olduklarını düşündüklerinden, en önemsiz gibi duran karakterlerin hepsinin ana hikayeye mutlaka önemli katkısı ve finalde de yeri var. Seyirciye tavsiyem, en önemsiz gibi duran karakterleri bile dikkatle takip etmeleri.
- O zaman bulmaca gibi, seyircinin zekasına güvenen, televizyon dünyamız için alışık olmadığımız bir dizi gelecek karşımıza.
-
Öyle denilebilir. Öyle çekirdek çitlenerek, çay içerek izlenecek bir dizi değil. 25 hafta boyunca, 30 yıl içerisinde sürekli ileri ve geri gidip geliyoruz. Birkaç ana zaman noktası var, onların etrafında da gezebiliyoruz. Dizinin internet sitesi hazırlanıyor, sitede seyirci bu zaman akışını, neyin ne zaman olduğunu takip edebilecek.

ARKADAŞINA GÖNDER
Bu dizinin karşısında çekirdek çitlenmeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN