Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bataklık insanlarının çilesi

Giriş Tarihi: 12.1.2013
Cannes 2012'nin filmleri, nedense sinemalara gelmekte hayli gecikti. İşte onlardan biri. Amerikan bağımsız sinemasından gelen ve festivalde Altın Kamera (en iyi ilk film) ödülü alıp o zamandan beri kendinden söz ettiren film. Altı yıldır New Orleans'a yerleşen ve bu son derece tipik yörenin Fransız etkisinden bataklık iklimine, zenci kültüründen dev timsahlarına çok şeyinden etkilenen Benh Zeitlin, senaryoya da katılan yazar Lucy Alibar'ın bir oyunundan yola çıkmış. Ama filmin bu tiyatro kökenini hiç hissettirmediği ve son derece sinemasal olduğu hemen söylenmeli. Film, altı yaşındaki küçük zenci kız Hushpuppy'nin (Türkçe'de Cimcime olmuş!) gözünden bir hikaye anlatıyor. ABD'nin en yoksul, haşin iklimli, üstelik hep büyü ve sihirle ilişkilendirilmiş bir yöresi olan Lousiana çevresinde bir avuç insan, beyaz- zenci karışık, sefil bir yaşam sürmektedir. İçki ve geyik muhabbeti başlıca sığınaklarıdır. Annesi yıllar önce çekip gitmiş Cimcime, babası Wink'le Bathtub (Çevirisi: Leğen!) denen komşu kulübelerde yaşar.

SOYUT VE SOMUT TEHLİKELER
Gitgide bozulan iklim, uzaktan yaklaşan fırtına, su baskınları ve ortaya çıkan garip hayvanlar, komünün hayatındaki somut tehlikelerdir. Daha soyut olanları ise, babanın alkolizmi ve yavaş yavaş ilerleyen hastalığı, insanların her şeye boşvermişliği ve hükümetin bu riskli yöreyi ne ne yapıp edip boşaltma kararıdır. Oysa Leğen'dekilerin kımıldamaya hiç niyeti yoktur. Bu tuhaf biçimde çekici film, sarsak el kamerası, kötü renkler ve amatörce oyun gibi handkaplarınıı kısa sürede aşıp sizi içine alıyor. Küçücük, ama vaktinden çok önce olgunlaşmış bir kızın gözünden verilen bu 'vahşi dünya', en acı gerçeklikle en uçuk hayalin birbirine girdiği bir karışım oluyor. Öyle ki finalde, Cimcime'nin karşılaştığı o dev bizonların gerçek mi, hayal mi olduğunu anlamak mümkün değil! Olsa olsa sekiz yaşında olan küçük Quvenzhane Wallis harikalar yaratıyor. Müzikse son derece özgün.

DÜŞLER DİYARI
(Beasts of the Southern Wild) ***
Yönetmen: Benh Zeitlin Senaryo: Lucy Alibar, B. Zetlin/ Görüntü: Ben Richardson/ Müzik: Danz Romer, Benh Zeitlin/ Oyuncular: Quvenzhane Wallis, Dwight Henry, Levy Easterly, Lowell Landis, Pamela Harper/ Fox filmi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bataklık insanlarının çilesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN