Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ahlak sahibi hırsız!

Giriş Tarihi: 26.1.2013
Parker adını hiç duymamıştım. Yani tanınmış bir roman/sinema kahramanı olarak... Oysa Richard Stark takma adıyla yazan Donald E. Westlake'in seri polisiye romanlarının kahramanıymış: Soyadı Parker'le anılan, adı bilinmeyen, kendine göre ilkelere sahip, alabildiğine sert ve maço bir hırsız kahraman... Sinemada daha önce (yasal sorunlar nedeniyle) farklı isimlerde karşımıza çıkmış: John Boorman'ın Point Blank/Dönüşü Olmayan Nokta'sında Lee Marvin veya Brian Helgeland'ın Payback/Gününü Göreceksin'inde Mel Gibson'ın oyunlarıyla... Bu kez (yazar öldüğü için!) telif sorunları kalmamış ve böylece, asıl adıyla sunulan ilk Parker macerası karşımızda... Hiç bilmediği, sözüm ona 'bağımsız' bir ekiple bir soygun işine girişen ve cesaretiyle işi başardıktan sonra, payını alamayıp bir başka (ve büyük) soyguna zorlanan Parker, bunu kabul etmez. Karşılık olarak vurulup ölü diye yola atılır. Ama elbette ölmemiştir ve intikam peşine düşer. Film, 'soygun sonrası kavga' gibi ultra klişe çıkış noktasına karşın, oldukça farklı yönlere gidiyor. Parker karakteri, Jason Statham'ın tüm sevimsizliğini taşıyan, ama kendi içinde tutarlı ve dürüst bir kişilik olarak canlanıyor. Suç dünyasının da bir raconu vardır ve Parker, bunu uygulamada kararlıdır.

GELECEK YILIN OSCAR ADAYI!
Önceki filmlerde Lee Marvin, Mel Gibson gibi çok daha iyi ve karizmatik oyuncular tarafından oynansa da, dövüş ustası Statham role bir başka boyut kazandırıyor. Bu makina adamı ya da üstün adamı inanılır kılan bir şeyler var oyununda... Karşısındaki seksapel kraliçesi Jennifer Lopez de öyle... ABD'nin sayfiye ve eğlence kenti Palm Beach'te, dünyanın en lüks evlerini, dünyanın en büyük (ama aynı ölçüde şüpheli) servetlerine pazarlayan, bir yuva kuramamış, yalnız ve umutsuz emlakçı Leslie'de içburucu bir oyun veriyor. Fantezi ve komik yanı da cabası... Bu rolüyle ben onu gelecek yılın Oscar ödüllerinde aday yapardım! Ama asıl önemlisi elbette sinema dili. Subay ve Centilmen, Dolores Claiborne, Şeytanın Avukatı, Ray gibi sinemasal değerle popülerliği gayet iyi birleştiren filmlerin yönetmeni Taylor Hackford, bu dönüş filminde yine çok iyi yazılmış bir senaryoya dayanarak filmi hayli yükseklere çıkarıyor. Bir yandan Palm Beach denen 'sahte cennet' üzerine bir belgesel, öte yandan sıkı bir aksiyon izliyorsunuz. Sonuç olarak bu modern çağlar suç ve gangsterlik hikayesi, türü sevenler için çekici bir kara-filme dönüşüyor. Yan oyunculukların da düzeyini belirtirken, TRT'nin siyah beyaz döneminin ünlü Zengin ve Yoksul dizisinden beri gözdemiz olan Nick Nolte'nin pelteleşmiş hali de üzücü oluyor.

PARKER ***
Yönetmen: Taylor Hackford
Senaryo: John MacLaughlin
Görüntü: J. Michael Muro
Müzik: David Buckley
Oyuncular: Jason Statham, Jennifer Lopez, Michael Chiclis, Wendell Pierce, Bobby Cannavale, Patti LuPone, Emma Booth, Nick Nolte Amerikan filmi
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahlak sahibi hırsız!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN