Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vaadlerini tutmayan komedi

Giriş Tarihi: 9.2.2013
Türk usülü komedi sineması, bir türlü eleştirmenlerle ve de sinemayı gerçekten bilen, bilinçli bir izleyiciyle barışamıyor. Oysa bu kader değil, çünkü barıştığı günler olmuştu: Kapıcılar Kıralı'ndan Züğürt Ağa'ya, Muhsin Bey'den Vizontele'lere, Herşey Çok Güzel Olacak'tan Hokkabaz'a. Mutlu Aile Defteri, aslında komediye yakınlığı bilinmeyen Nihat Durak'ım elinden çıkma. 2006'da hayli beğenilen İlk Aşk'ı yönetmiş, sonra TV dizilerine geçmiş bir yönetmen. Senaryoyu imzalayan Emre Özdür-Volkan Sümbül-Ali Demirel üçlüsü de tanınmıyor. Başroldeki Tuncel Kurtiz'inse komedi rolleriyle sivrildiğini söylemek abes olur. Film aslında zehir gibi başlıyor. 70'ini aşmış emekli albay Yıldırım Taşyumruk'u, önce damdaki kargaya ateş edeyim derken düşüp hastanelik olunca tanıyor, hemen ardından yaşam öyküsünü izliyoruz; elbette çok özetle. Evliliğini, biri kız, üç çocuğunu askeri disiplinle yetiştirmesini, onların Albay'ı nasıl büyük düşkırıklığına uğrattığını... Bu bölümde kıpır kıpır bir mizah, kurşun gibi yağan espriler ve özgün karakterler resmigeçit yapıyor. Tuncel Kurtiz'in gençliğini bizzat oynaması ise bölümün içerdiği absürdle uyum halinde.

İPİN UCU KAÇIYOR
Bu yarım saatte kendi adıma çok güldüm; uzun zamandır bizim komedilerde gülmediğim kadar... Ama sonra yazarlar ve yönetmen ipin ucunu kaçırıyor. Tekrarlar, komik olmayan durumlar ve belli bir monotonluk başlıyor. Böylece komedinin temel zorluklarından biri, bir kez daha beliriyor: Aynı tempoyu sona dek korumak. Allahtan finaldeki 'uçak kaçırma' bölümü işleri biraz ölçüde düzeltiyor ve salondan iyi bir sonsal izlenimle ayrılıyorsunuz. Tuncel Kurtiz gerekli olduğu ölçüde abartı katarak oynadığı rolüyle, filmin yükünü taşıyor. Diğer oyuncular da çok sempatik ve işlerini iyi yapıyor. Senaryodan başlayan daha sıkı bir denetim ve özen, bir zirveye yol açabilirdi. O fırsat kaçmış. Sanat yönetmeni ise sınıfta kalmış: O iki kardeşin tüm sakladıklarının ortaya çıkıp aile-içi tüm esrarın açıklandığı bölümde, masaya belki onlarca belge yayılması gerekirken, beş-altı resim ve iki kağıt parçasıyla yetinmek neyin nesi? Ama bu ekibin yeni işlerini bekleyeceğiz.

MUTLU AİLE DEFTERİ **
Yönetmen: Nihat Durak/ Senaryo: Emre Özgür, Volkan Sümbül, Ali Demirel Görüntü: Vedat Özdemir, Türksoy Gölebeli, Ege Ellidokuzoğlu/ Müzik: Aytekin Ataş, Barış Diri/ Oyuncular: Tuncel Kurtiz, Binnur Kaya, İlker Aksum, Bülent Parlak, Büşra Pekin, Öner Erkan, Goncagül Sunar Tims Productions yapımı
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vaadlerini tutmayan komedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN