Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Modern kumalar çağındayız

Danışanlarım arasında evli olduğu halde ikinci bir evi, ikinci bir hayatı olan erkekler var. Modern kumalar çağındayız. Bu tür vakalarla geçmişte çok ender karşılaşırdık.

0-6 yaş ve ergenlik döneminde annesi tarafından çok sevilmeyen, şefkat gösterilmeyen erkek çocukları ileride kadınlarla sağlıklı ilişki kuramıyor.

Hiçbir kadın, ikinci kadın olmak istemiyor. Modern çağın kumalarının beklentisi, erkeğin eşinden boşanıp kendisi ile evlenmesi.

Evli birçok erkeğin ikinci hayatları var! Bunu ben değil, Türkiye'nin tanınan psikologlarından İlkim Öz söylüyor. Öz "Üniversite mezunu, eğitimli, hatta mesleğini ele almış kadınların ikinci hayatı kabulleniyor olması şaşırtıcı," diyor ve aileleri, kız çocuklarını yetiştirme konusunda uyarıyor: "Kızlarınızı kendine güvenli, kimlikli bireyler olarak hayata hazırlarsanız, böyle bir durumla karşılaşma ihtimalini ortadan kaldırırsınız."
- Son yıllarda boşanmalarda bir patlama var. Sebepleri nedir?
- Çoğunlukla aldatma. Yeni bir olgu var; artık bazı erkeklerin ikinci evi var. Bir moda gibi ikinci eşlerle kurulan paralel hayatlar var. Bu tür vakalarla geçmişte çok ender karşılaşırdık. Şimdi çok sık görüyoruz.
- Eşlerin öteki ev ve hayattan haberleri olduğunda ne oluyor?
-Zamanla her ikisi de durumu kabulleniyor. Erkekler de birbirlerine model oluyor. Her kadının içinde bir aidiyet duygusu vardır. Modern kuma zannediyor ki, çocuk doğurursa adam onunla evlenecek. Halbuki öyle bir şey yok.
- Neden kadınlar evli erkeklerle beraber oluyor?
- Çoğunun yanıtı şu: 'Çünkü evli erkek hayatını kurmuş, sistemini oturtmuş, iş ve ekonomik güç anlamında kendisini ispat etmiş. Bana sahip çıkacağını da söylüyordu, nasılsa boşanır diye düşündüm.'

ARKADAŞINA GÖNDER
Modern kumalar çağındayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN