Türkiye'nin en iyi haber sitesi

De Palma'dan soğuk dönüş

Giriş Tarihi: 6.4.2013
Kimi yönetmenler kötü yaşlanıyor. Ve gençliklerindeki başyapıtları mumla aratıyorlar. Gerçi Brian de Palma benim için hep sürprizli oldu. Bayıldığım filmleri de oldu, nefret ettiklerim de... Bir dönemde yeni Hitchcock olmaya sıvanıp diyelim ki Sisters, Obsession, Carrie, Dressed to Kill, Blow Out, Body Double gibi filmleriyle bunu neredeyse başaran, ayrıca Yaralı Yüz/ Scarface, Dokunulmazlar/The Untouchables, Carlito'nun Yolu/Carlito's Way, Yılan Gözler/Snake Eyes, Cehennem Çiçeği/The Black Dahlia gibi filmleriyle modern kara film/ polisiye türünün, Savaş Günahları/ Casualties of War veya bundan önceki filmi Örtülü Gerçek/Redacted ile savaş filminin zirvelerini yaratan De Palma ile, diyelim ki Şenlik Ateşi/Bonfire of the Vanities, Görev: Mars/ Mission to Mars, hele Öldüren Kadın/Femme Fatale gibi gerçekten kötü filmlerin yönetmeni aynı kişi olabilir mi?

PSİKOLOJİK POLİSİYE
74 yaşındaki sanatçının Örtülü Gerçek'ten beş yıl sonraki dönüşü, bir tür psikolojik polisiye. Büyük bir reklam firmasının başındaki güzel sarışın Christine, şirkete yeni giren Isabelle'i himayesine almıştır. Çünkü onun yeteneğine inanmaktadır. Bir ürün için hazırladığı kampanya son derece başarılı olmuştur. Ama iki kadın, önce bir erkek, sonra kariyer için rekabete girişecekler, bu karmaşık entrikaya Isabelle'in baş danışmanı Dani de katılacak ve ortalık kadınlar-arası bir savaşıma dönüşecektir. Alain Corneau imzalı Crime d'Amour/Aşk Cinayeti filminden uyarlanan film, üzerindeki Fransız parfümünü atamamış!.. Amerikan filmi olmak için sanki aşırı erotik, giderek 'ahlaksız' duruyor!.. De Palma tıpkı son dönemdeki Öldüren Kadın'da yaptığı gibi, Avrupalı seyirciye seslenmeye çalışmış, Hollywood için sert kalabilecek aşk oyunlarına yaslanmış. Özellikle kadın eşcinselliğini vurgulayarak... Ama gerek bu, gerekse bence yeterince incelikle verilememiş karmaşık entrika, inandırıcı durmuyor. Her şeyde sanki bir özenti duygusu var. Ayrıca film estetik açıdan da bir tuhaf. Noomi Rapace hiç bu kadar 'çirkin' olmamıştı! O bale bölümünün iki sanatçısı da ne denli sevimsiz... Oyalanabilirsiniz elbette... Özellikle finale doğru hızlanan sürprizlerle... Ama de Palma'dan beklediğimiz 'dönüş' bu değildi.

ÖLDÜREN TUTKU

(Passion/ Yönetmen: Brian de Palma Senaryo: B. de Palma, Natalie Carter Görüntü: Jose Luis Alcaine Müzik: Pino Donaggio Oyuncular: Rachel MacAdams, Noomi Rapace, Karoline Herfurth, Paul Anderson, Rainer Bock, Benjamin Sadler ABD-Fransız-Alman ortak yapımı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
De Palma'dan soğuk dönüş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN