Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müze bahçesinde ağaç keşfi

Manolyalar, zeytin ağaçları, gingkolar... Bir botanik bahçesi kadar çok bitkiye sahip olan Sakıp Sabancı Müzesi'nin bahçesi, doğa meraklılarının ziyaretine açıldı

Yıllarca Sabancı ailesinin konut olarak kullandığı, 2002'den itibaren de müze olarak hizmet vermeye başlayan Emirgan'daki Sakıp Sabancı Müzesi'nin (SSM) önünden geçenler, mutlaka ağaçlarla kaplı güzel bahçesine de bakar. Müzede sergilenen eserleri görmek, dönem dönem konserleri dinlemek ya da restoranında yemek yemek için gidenler de bahçenin düzeninden ve ağaçlarla bitki çeşitliliğinden etkilenir. Bugüne kadar bahçede rahatça dolaşıp, ağaçlarla çiçekleri yakından tanıma imkanı yoktu. Sabancı Müzesi, şimdi de 18 dönümlük bahçesindeki bütün ağaç ve bitki türlerini kayıt altına alarak, ziyaretçilerin keşfine açtı. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'nin desteğiyle gerçekleştirilen çalışma sonunda Uzakdoğu, ABD, Kuzey Afrika, Kafkasya'dan gelen 115 bitki çeşidinin yer aldığı bahçeyi ziyarete açma proje, günlük hayatta karşılaşılan ancak bilinmeyen bitki ve ağaçları tanıtmayı amaçlıyor. Bu haftadan itibaren bahçe meraklılarına özel rehberli turlar, bahçecik hakkında konferanslar ve çocuk eğitimi programları gerçekleştirilecek.

TEK TEK ETİKETLENDİ
SSM Müdürü Nazan Ölçer, Türkiye'deki bahçecilik kültürüne katkıda bulunmak istediklerini söylüyor: "Müzenin bahçesi, dünyanın farklı yerlerinden gelen bitkileriyle 19. yüzyıl İstanbul yaşam tarzını yansıtıyor. Her biri sanat eserlerimiz kadar değerli. Hepsi için etiketler yapıldı ve artık önünden geçenler adlarını da öğrenebilecek. Gelecekte müzemizdeki bazı eserler, bahçede sergilenecek." Prof. Dr. Kamil Şengönül de yapılan bilimsel çalışmayla özel bir dokunun yaşatılması ve halka tanıtılması için bir adım atıldığını söyledi: "Dünyanın birçok ülkesindeki şehirler, botanik bahçeleriyle de anılır. Hamburg, Zürih, Berlin böyle şehirlerdir. Türkiye'de de 10 binin üzerinde bitki türü var ve sanki doğal bir botanik bahçesi gibi, ama biz ülkemizin zenginliklerini dile getirmeye yeni başladık. Sabancı Müzesi'nin bahçesinde de 120'ye yakın bitki türü var. Bunların sergilenecek olanlarını etiketledik. Bundan sonra da başka türler katılacak. Anadolu'nun zenginliğini bu bahçeye getireceğiz."

SAKIP SABANCI BAHÇEYİ ÇOK SEVERDİ
Müzenin bahçesinin ilk günden itibaren bakımını üstlenen, İtalyan peyzaj tasarımcısı Ermanno Casasco da bu projenin hayata geçmesinden dolayı çok mutlu olduğunu anlatıyor. Casasco, yıllar önce bahçeyi düzenlerken, Sakıp Sabancı'nın kendisini özgür bıraktığını söylüyor: "Bahçenin peyzaj çalışmalarını Sakıp Sabancı henüz hayattayken başlatmıştım. Sabancı, bahçesini çok severdi. Önce bahçeyi temizledik. Özellikle zeytin ağaçları kullandık. Eskiden İstanbul'da insanlar evlerinin bahçelerinde yaşıyormuş. Bu kültürü yeniden yaşatmaya devam etmek gerekiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müze bahçesinde ağaç keşfi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN