Akıllı cihazlar konuşuyor

Giriş Tarihi: 31.8.2013

Telefon, tablet, televizyon, bilgisayar, otomobil ve beyaz eşyalar birbirleri arasında kablosuz bir dil konuşuyor! Bu internet dili, cihazların kullanımını ve birbirleri arasında ses, video ve fotoğraf gibi dosya alışverişini kolaylaştırıyor

Akıllı ev, akıllı telefon, akıllı otomobil dediğimiz cihazlar, kullanıcıları kadar akıllıydı. Şimdi cihazlar servis yazılım farkıyla aklını, kullanıcıdan bağımsız kullanmaya da başladı. Ancak bunlar daha bebek adımları. Hâlâ büyük ölçüde sizin anlık kararlarınıza ve hassasiyetlerinize muhtaçlar. Aslında asıl büyük devrim, cihazların birbiriyle kablosuz internet dilini konuşmasıyla başladı. Şimdi bu devrimin yaygınlaşmasını sağlayacak yeni internet dili keşfediliyor. Akıllı telefonlar televizyonlarla, tabletler otomobillerle, bilgisayarlar ölçüm cihazlarıyla kablosuz internet dili üzerinden haberleşiyor.

RÜYALAR GERÇEK OLUYOR
Kablosuz internet dilini konuşan cihazların sayısının artması sonucu sürücüsüz otomobil, akıllı ev, anında sesli çeviri yapan telefonlar ve uzaktan ameliyat yapan akıllı robot rüyaları gerçek oluyor. Emekleme aşamasındaki internet dilinin ilk adımları, sürekli yanımızda taşıdığımız akıllı telefonlar ve tabletler sayesinde atılıyor. Çünkü bu gelişmeyi destekleyen en önemli sebep akıllı uygulamalar ve aksesuvarlar. Temassız kartlarda, telefonlarda kullanılan çipler, kablosuz bağlantı özellikleri, paranın, resim, video ve müziklerin paylaşılmasını ve iletilmesini sağlıyor.

MARKANIN EKOSİSTEMİ
Kablosuz internet dilini kapalı yapan sistemler uzun süre yaşamıyor. Her marka elini güçlendirmek için bazı özellikleri, sadece kendi markasını taşıyan cihazlara özel hale getiriyor. Sony, LG, Apple, Samsung gibi markalar kendi ekosistemini geliştirerek telefon, televizyon ve tabletlerin birlikte çalışmasını kolaylaştırıyor. Eğer bir markanın televizyonunu aldıysanız, birlikte çalışması kolay bir tablet veya telefon almanızı özendirecek ürünler öneriliyor.

Elektrik değil, internet çarpsın!
Özelikle eski tarihi binalarda, sonradan kablo çekerek tadilat yapmak neredeyse olanaksızdır. Elektrik hattı üzerinden internet taşımayı sağlayan teknolojilere Ethernet hattı üzerinden elektrik taşıma özelliği de ekleniyor. Fazla bilinmeyen PoE (Power over Ethernet) teknolojisi, özellikle sürekli tadilat yapmanın zor olduğu binalarda kullanılıyor. PoE teknolojisi, en basit tanımıyla Ethernet kablosu üzerinden elektriğin iletilmesi sistemi. Ethernet üzerinden elektrik iletmeyi sağlayan bu teknoloji, özellikle kablosuz ağ ürünlerinin kullanımının artması ile daha da önemli hale geliyor. Elektrik bağlantısı gereken cihazlar için ekstra hat çekmek gerekmiyor. Böylece ağa bağlı uç noktadaki ürünün (IP kamera vb) elektrik beslemesi Ethernet üzerinden yapılabiliyor. Ayrıca ikinci bir kablo ile elektrik çekilmesi gerekmiyor. Hattın başındaki ürün ayrı kaynaklardan aldığı veri ve elektriği birleştirip, aynı kablo üzerinden uç noktaya kadar iletiyor. Uç noktada veri ve elektrik tekrar ayrışarak cihaza aktarılıyor. Bir başka örnekte PoE destekli bir switch ve PoE ile beslenebilen cihazlar söz konusu ise, switch'ten gelen tek bir Ethernet kablosu ile hem data hem de elektrik iletimi sağlanabiliyor.

Yetenekli işlemciler ve antenler
Mobil cihazlarda kullanılan işlemciler ve antenler, akıllı televizyon, telefon ve tabletlerin birlikte çalışmasını sağlıyor. Aynı dili konuşan cihazların uyumlulukları, dosya alışverişini kolaylaştırıyor. Bilgisayar dünyasının en büyük işlemci üreticisi Intel, telefon ve tablet mobil cihazların en büyük işlemci üreticisi Qualcomm, ürünlerde kullandıkları teknolojilerle mobil internet dilini destekliyorlar.

Büyük ekranda paylaş
Fotoğraf makinesi, akıllı telefon ve tabletlerle çekilen fotoğrafları, büyük ekran televizyonda paylaşmak büyük keyif. Paylaşmak istediğiniz cihazların birbiriyle uyumlu teknolojileri desteklemesi gerekiyor. Eğer desteklemiyorsa, hafıza kartları okuma yetenekleri olan televizyonlarda dosya alışverişi yapmak da kolay. Artık pek çok televizyonda SD kart okuyucu ve USB girişi var. Kablosuz bağlantı yeteneklerine sahip olan tüm cihazlar, anında video ve ses paylaşımını kolaylaştırıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akıllı cihazlar konuşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN