Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çerçeve yerleştirmenin kuralları

Çerçeve içerisindeki fotoğraf, resim ve posterler evinize özgün bir kimlik kazandıran en önemli detaylar. Çerçeveleri doğru bir şekilde yerleştirmek, sandığınız kadar zor değil

Hepimiz, büyük bir çerçeveyi salondaki kanepeye ya da oturma köşesindeki koltuğa göre hizalayarak rahatlıkla yerleştirebiliriz. Ama birden çok çerçeve olduğunda iş zorlaşıyor. Resim ya da fotoğrafların tek tek kendini göstermesi, aynı zamanda hep beraberken de bir bütünlük içinde yer almalarını sağlamak için, bir takım kuralları uygulamak gerekiyor. Mekanlar arası geçişi sağladığı için antre, koridor ve merdiven boşluklarında değişik tablo düzenleri uygulayabilirsiniz.
Antre: Eve girildiğinde insanların hakkınızda ilk izlenimi edindikleri yer olan antrede, sizi anlatan küçük ebatlı orijinal tablolarla sıcak bir atmosfer yaratabilirsiniz.
Merdiven boşlukları: Merdiven boşluklarına asılan resimler, basamakların ritmine uygun olursa, iniş ve çıkış vurgusunu artırarak, monotonluğu kırar ve mekanlar arası geçişe görsel bir estetik kazandırır. Merdiven boşluğuna birden fazla özgün baskı ya da birbirini takip eden bir seri konabilir.
Girişler ve köşe duvarlar: Eğer birbirinden çok farklı tarzlarda resimleriniz varsa, bunları aynı mekanda birbirini görmeyen duvarlara asarsanız, bir bütünlük sağlayabilirsiniz.
yerleştirirken...
Duvar renkli ya da desenli bir duvar kağıdı ile kaplıysa resim ile duvar kağıdı arasındaki geçişi sağlayabilecek geniş paspartular kullanmak gerekir. Ama yine de duvarla resmi ayıran esas faktörün, çerçeve olduğunu unutmayın. Resimlerinizi duvara yerleştirmeden önce yerleşim planını bir kağıt üzerine çizip, ne yapacağınıza karar verin.

SİMETRİ HER ŞEYDİR
Simetrik düzen, çok hareketli bir dekorasyonda düzen duygusunu vurgular. Eğer tabloların temaları kendi aralarında homojen bir dağılım gösteriyorsa, bunlar için aynı tip çerçeve kullanabilirsiniz. Simetrinin söz konusu olmadığı durumlarda, birbirinden farklı tablolarınız için dengeli ve gözleri yormayan bir düzen gerekir. Tüm düzenlemelerde resimler ya da objeler arasındaki mesafenin en küçük resmin yarısını geçmemesine dikkat edin. Birbirinden farklı büyüklükte resimler söz konusu olduğunda göz hizası orta nokta olarak kabul edilmeli. Eğer bir kanepenin arkasında olacak ise resim ile kanepe arasında en az 20 cm'lik bir mesafe bulunmalı. Ne tavana yakın, ne de yere yakın olmalı. Yatay ve dikey resimler aynı ortamda beraber sergilenecekse bir resim ana resim olarak belirlenmeli -ki genellikle hangi resim büyük ise o ana resim olarak kabul edilir- ve diğeri ona göre ortalanmalı. Farklı büyüklükte resimler bir arada sergilenecekse ya alttan ya da üstten hizalamak gerekir.

Küçük çerçeveler koridora
Yatak başı olmayan bir yatağa bile çerçeve sayesinde kişilik kazandırmak mümkün. Ama yatak başına çerçeve asarken başınıza bir kaza gelmemesi için mümkünse çerçevelerin camlarını çıkarın.

Yatak başında çerçeve
Koridorlara çerçeve yerleştirirken, resimlerin küçük ebatlı olması önemli. Mekan uzun ve dar olduğu, geniş bir resme bakmak için yeterince alan olmadığı için rahatlıkla görülebilecek resimler seçilmeli. Mekan daraldıkça resim ebadı küçülmeli.

Modern tasarım
KalIbagno'nun sıra dışı banyo aksesuarları beklenmedik renkleriyle bizi şaşırtıyor. Siyah, dore ve fıstık yeşili lavabo bataryaları görülmeye değer. www.kalibagno.com

Her noktasını değerlendirin!
Nolte, mutfağınızın her köşesini değerlendirebileceğiniz çözümler üretiyor. Dolapların altında kalan süpürgeliklere bile bir fonksiyon yükleyen markanın hayatınızı kolaylaştıran yeniliklerine göz atın. www.nolte.com.tr

Ekose sürprizi!
Ekose, bu kış modaya damgasını vururken, dekorasyonu da es geçmemiş. Ekoseyi görmeyi beklemediğiniz yerlerde, kumaş olarak değil; duvar kağıdı ve olarak çok sık göreceksiniz.

Karton kutuları atmayın!
Okul dönemi yaklaşırken çocuğunuza kimsede olmayan bir kalemlik hazırlayabilirsiniz. Silindir formlu, cips kutusu gibi karton kutuları kumaşla kaplayıp birbirine yapıştırarak, sıra dışı bir kalemlik elde edebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çerçeve yerleştirmenin kuralları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN