Manzara tatlı kebap acı

Giriş Tarihi: 21.9.2013
Geçtiğimiz günlerde İstanbul'un en güzel manzaralı mekanlarından birinde bir ocakbaşı açıldı: Ali Ocakbaşı. Perşembepazarı'nın dar sokakları arasından Grifin Han'a ulaşıp asansörle dördüncü kata çıkan birinin, gördüğü manzara karşısında nefesi kesilir. Zira Topkapı Sarayı'ndan Eyüp'e dek Tarihi Yarımada bütün görkemiyle karşısında uzanmaktadır.

BABASINA MİNNETİNİ DİLE GETİRMİŞ
Burayı Okan Akkaş adlı bir genç işletiyor. Mekanın adı ise Ali. Delikanlı "Babam sağ olsun!" yerine Ali adını vererek, babasına olan minnetini dile getirmek istemiş olmalı. Baba Ali Akkaş'ı ise kebapseverler Köşebaşı adlı kebap zincirinin sahibi olarak tanır; Akkaş kebabı, iyi bir kebapçının nasıl olması gerektiğini bilir. Bu yeni ortamı nasıl bir çizgiye oturttuğunu merak ettiğim için bir akşam Ali'nin yolunu tuttum. Biz iki kişi küçük doğranmış çeri domates, dört çeşit yeşillik ve nar ekşisiyle hazırlanmış Ali Salata, ezme salata, babaganuş, az tuzlu, damakta eriyen tulum peyniri, patlıcanın söğürme ve salatası, ciğer ve et çöp şiş, pastırmalı humus ve nihayet kuzuyla dana karışımı 'beyti' kalınlığında az yağlı bir şiş köfte olan Ali Kebap ısmarladık. Hepsi çok başarılıydı. Bu nefis ocakbaşı ziyafetine, içki hariç ödediğimiz hesap ise 118 TL oldu. Güzel yanı, buradan ayrılıp eve döndüğümüzde, çoğu kebapçı ziyaretinden sonra midemizde hissettiğimiz ağırlıktan eser yoktu. İlk fırsatta tekrar gideceğim.

BEĞENDİKLERİM
Malzemeye büyük özen gösterilmiş, kebaplar günün anlayışına uygun biçimde, lezzetini yitirmeden daha az yağlı olarak hazırlanmıştı. Manzara da yediklerim kadar etkileyiciydi. Örnek bir kebapçı burası.

BEĞENMEDİKLERİM
Bu kadar güzel manzaralı bir ocakbaşında kebap ustasını seyrederek yemek yemek kimsenin aklına gelmez. Ama en azından kebapların, ocakbaşı mantığıyla, siparişi alındıktan sonra hazırlanması olumlu.

Mutfak ****
Servis ****
Ambians *****
Ali Ocakbaşı Tersane Cad. Kardeşim Sk. 45, Grifin Han Kat 4, Karaköy-İstanbul Tel: 0 (212) 293 10 11
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Manzara tatlı kebap acı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN