Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnternette müzik aşkı bambaşka

Paris merkezli online müzik servisi Deezer, 25 milyon şarkı katoloğuyla her zevke ve her kültüre açık bir platform haline geldi. Deezer şirketinin CEO'su Axel Dauchez, Tarkan ve Kargo gibi Türk sanatçı ve gruplarının yurtdışında tanınmalarını sağlayacaklarını söylüyor

Giriş Tarihi: 2.11.2013
Dijital müzik 2000'li yılların başında indirilen mp3'ü çoktan geride bıraktı. Artık yüksek kalitede müzik arşivlerine erişim sağlayan, aylık abonelikle çalışan müzik servisleri, mobil cihazlarla ve internet hizmetleriyle büyüyor. Universal Music Company'nin yaptığı araştırmaya göre, internet üzerinden müzik dinleme servislerinin toplam pazarı, 2012 yılında dünyada 1.2 milyar dolar. Online müzik servisleri konusunda telekom operatörlerine kilitlenmiş pazarda artık yeni alternatifler var. Son dönemde bunların önemlileri Türkiye'ye yatırım yapmak için düğmeye bastı. Spotify ve Deezer neredeyse aynı zamanda yatırım yapma kararı aldı.

182 ÜLKEDE MÜZİK
Geçtiğimiz hafta içerisinde Müzik Blog sitesi olarak 2006 yılında yayın hayatına başlayan Deezer'ın Paris'teki kampüsünü ziyaret etme şansı bulduk. 10 milyon aktif kullanıcı olan ve 4 milyon ödeme yapan aboneye sahip şirketin müzik arşivinde, 25 milyondan fazla lisanslı şarkı ve 30 bin radyo bulunuyor. Kısa sürede 182 ülkeye adım atan şirketin CEO'su Axel Dauchez'la keyifli bir müzik sohbeti yaptık. Farklı bir sektörden gelmesine rağmen şirketin hedeflerinin kendisini heyecanlandırdığını ifade eden Dauchez "Deezer, milyonlarca kullanıcıya ve yine milyonlarca aboneye hizmet veren bir servis. 182 ülkede hizmet veriyorsunuz. Bu gerçekten heyecan verici. Bizim temel hedeflerimiz arasında müziğe bir koleksiyoncu gibi sahip çıkanlar da var" diyor.

RADYOLAR KİŞİSELLEŞTİ
İnternet radyolarının en sık kullanılan servislerin başında geldiğini ifade eden ve 30 binden fazla radyonun dinlenebildiğini anlatan Dauchez "Radyolar eski alışkanlıkların bir parçası. Şimdi artık sadece sevdiğiniz müziklerden oluşan bir arşiv gibi kullanıma sunuluyor. Üstelik bu servisi kullananlar arasında teknolojiye çok uzak olduklarını söyleyenler de var. Yani anne ve babalarla çocukların buluştuğu basit kullanılabilir platform olmayı hedefliyoruz" şeklinde konuşuyor.

MÜZİK DÜNYALI OLUYOR
Türkiye'nin de Fransa gibi müzik konusunda muhafazakar olduğunu ama önümüzdeki dönemde daha fazla 'dünyalı' olacağını söyleyen Dauchez "Türkiye'de de yerli müzik dinleme oranları yüksek. Ancak artık pek çok kullanıcı, internet ve sosyal ağlar sayesinde bir yönüyle yerel kalırken diğer yönüyle dünya vatandaşı haline geliyor. Kişisel beğeniler çeşitleniyor. Farklı müzik keşifleri yapıyor. Biz 25 milyonluk katoloğumuzda her zevke her kültüre açık bir platform haline geldik. Artık tek tip beğenisi olan kapalı ülkeler kalmıyor" diyor.

MÜZİK KEYFİ HER YERDE
Müzik Blog sitesi olarak 2007 yılında online müzik hizmeti sunan şirket bir anda müzik tutkunlarının dikkatini çekti. Kısa sürede gördüğü ilgi sonrası telif konusunda yaşadığı sorunu çözecek melek yatırımcı desteği ile devam etti. 25 milyon şarkıya her platformdan erişim sağlayarak akıllı telefonlar, bilgisayarlar, tabletler ve akıllı televizyonların birer online müzik medyası haline gelmesini sağlıyor. Ayrıca ev ve otomobil müzik sistemleri olmak üzere tüm cihazlardan her an, her yerde erişim sağlıyor. Deezer, müzik keşfi felsefesi ile tüm dünyada müzikseverlere keyifli bir müzik yolculuğu sağlıyor.

TÜRK SANATÇILARI DÜNYA DA TANIYACAK
182 ülkede farklı müzik kültürlerinin tanışmasına aracılık ettiklerini ifade eden Dauchez, Türk sanatçılarının tanıtımına katkıda bulunmayı istediklerini de özellikle söylüyor: "Türkiye'de oldukça iyi müzisyenler ve müzik grupları var. Tarkan gibi Rusya ve Türk azınlığın yaşadığı Avrupa ülkelerinde tanınan bir sanatçının dünyada daha fazla tanınmasını sağlamak, Kargo gibi değerli Rock gruplarının dünyaca tanınır hale gelmesini sağlamak da hedeflerimiz arasında yer alıyor."

25 MİLYON ŞARKI AYLIK 5 TL
Benim mobil telefonda deneyimlediğim Deezer uygulamasının arşivlerinin kalitesi oldukça iyi. Reklam sevmeyen, müzik keyfini kesintisiz yaşamak isteyenler için eksiksiz bir arşive sahip. Kullanıcılarına Discovery, Premium ve Premium+ kategorilerinde aylık üyelik karşılığında; 320 kb/s kalitede 25 milyon şarkıdan oluşan müzik arşivine erişim imkanı sunuyor. Discovery üyelik: Web üzerinden ilk dört ay ücretsiz, ayda 60 saat ile sınırlı, reklamlı müzik dinleme keyfi. Mobilde ilk 15 gün ücretsiz Premium üyelik: Web üzerinden 25 milyonun üzerinde şarkıya, reklamsız ve sınırsız erişim. Aylık 4,99 TL. Premium+ üyelik: Web üzerinden ve mobil olarak 25 milyonun üzerinde şarkıya reklamsız ve sınırsız erişim ve offline mod özelliği ile internet bağlantısı olmadan dinleme imkanı. Aylık 9,99 TL
BUG��N NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnternette müzik aşkı bambaşka
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN