Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bazen kuralları yıkmak gerekir

Giriş Tarihi: 23.11.2013

Dekorasyonda eşyalar arasındaki oransal kurallara uymak her zaman en iyisi olmayabilir. Bazen kuralları yıkmak gerekir

Perde
Kural: Perdenin pencere pervazından 10-15 cm yüksekte olmalı. Perde pencere genişliğini 20 cm'den fazla geçmemeli. Yere teğet ya da yerden 4-5 cm yüksek olmalı. Perdeciler son yıllarda kullanıcıları stor perdelere yönlendiriyor. Perde aşağıdan yukarıya açılırken pencerenizin sağdan sola ya da soldan sağa açılması hayatınızı ne kadar zorlaştırıyor hiç düşündünüz mü? Perde barasını (halk arasında rustik deniyor) mümkün olduğunca yukarıya sabitleyerek pencerelerinizin boyutlarını daha büyük gösterebilirsiniz. Evi gösterişli göstermesi amacıyla yerleri süpüren perdelerin çok abartılı olduğunu da söylemek zorundayım.

Halı
Kural: Duvarla halının köşeleri arasındaki mesafe, 76-110 cm arasında olmalı. Çok geniş bir mekanda tek bir halı duvardan duvara halı gibi görünebilir. Daha küçük olanları tercih ederseniz halınız kendini daha çok gösterecektir.

Yemek masası aydınlatması
Kural: Lambanın çapı, masanın genişliğinden 30 cm kadar kısa olmalı ve lamba ile masa arasındaki mesafe, 76-91 cm'den az olmamalı. Her aydınlatmanın farklı bir etkisi var dolayısıyla yüksekliği göz zevkinize göre ayarlamakta fayda var. Ya da yüksekliği ayarlanabilir, lambaları tercih edebilirsiniz.

Süpürgelik
Kural: Standart süpürgelik yüksekliği 5-10 cm. Süpürgelik yüksekliği evde temizlik yapılırken duvarların ne kadar yıprandığıyla doğru orantılı olmalı. Çok yüksek süpürgeliklerin tavan yüksekliğinin olduğundan alçak görünmesine sebep olduğunu düşünüyorum. Parkeciniz yeni yaptıracağınız parkeler için size yüksek süpürgeliği öneriyorsa bu, mevcut süpürgelikler çıkarken oluşacak defoları kapatmak için olabilir.

Kanepe
Kural: Standart bir kanepenin yerden yüksekliği 38-45 cm, derinliği ise 81-90 cm olmalı. Eğer kanepenizde şekerleme yapmak istiyorsanız derinlik minimum 90 cm olmalı. Ama sonra otururken de içinde kaybolmamak ve belinizi desteksiz bırakmamak için çok sayıda yastığa ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Duvarda çerçeve
Kural: Tablo ya da herhangi bir sanat eserini duvarda ortalamak için yerden yüksekliğinin 1.5 metre ya da normal bir yetişkinin tam göz hizasında olmasına dikkat edin. Mesela 1.8-2.4 metrelik bir kanepenin arkasındaki duvara asılacak resim kanepenin uzunluğunun yarısı kadar olmalıdır. Çok azımız 4 m tavan yüksekliğine sahip evlerde oturuyor. Dola- Tavanımız ne kadarsa biz de ona göre bu kuralı esnetebiliriz. Alçak tavanlı salonlarda sıcak bir hava yaratmak için çerçeveler daha aşağıya asabilirsiniz. Bunu da normal boyutta bir çerçevenin üst kısmını 1.5 metre yüksekliğe getirerek yapabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bazen kuralları yıkmak gerekir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN