Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2 milyon avro'dan 10 bin TL'ye

Giriş Tarihi: 15.2.2014

Avrasya Boat Show, bugün kapılarını ziyaretçilere açıyor. Katılımcılar durgunluğun ardından yurtdışı fuarlarda yaşanan hareketlenmenin ülkemize de yansımasını bekliyor. Fuar 23 Şubat'a kadar açık kalacak

Birbirinden alımlı yepyeni tekneler, yepyeni ürünler, yepyeni buluşlar... Protokol açılışını dün yapan ve 23 Şubat'a kadar sürecek 7. CNR Avrasya Boat Show'un, bu yıl da denize gönül verenlerin en önemli buluşma noktalarından biri olması bekleniyor. Son üç yıldır dünya yatçılık sektöründe yaşanan durgunluk aynı oranda olmasa da ülkemize de yansımıştı. Ancak geçtiğimiz aylarda düzenlenen Düsseldorf ve Cannes fuarlarındaki canlanma ülkemizdeki sektör temsilcileri için de umut oldu. Geçtiğimiz yıl 70 bin ziyaretçinin geldiği fuar bu yıl 85 bin metrekarelik bir alanda düzenleniyor. 400'ün üzerindeki katılımcı bin ayrı markanın ürünlerini sergileyecek. Hemen her keseye uygun teknenin yer alacağı etkinlikte fiyatlarını önceden açıklayan, sergilenen en büyük motoryat Numarine 70 HT; 2 milyon 50 bin avro başlangıç fiyatıyla, en büyük yelkenli Hanse 575 ise vergiler hariç 349 bin avroya satılacak. Fuarda bütçesi kısıtlı olanlar için 10 bin liralık tekneler de yer alıyor...

FARKLI ETKİNLİKLER
Duayen denizci Yücel Köyağasıoğlu'nun yazdığı Denizin Kanatlı Perileri YELKENLİLER ile Sevim Koyunoğlu'nun yazdığı Ertuğrul Faciası adlı kitaplar ilk kez bu fuarda okuyucuları ile buluşacak. 'Sürdürülebilir Denizcilik ve Temiz Denizciliğin Geleceği' konulu söyleşi 18 Şubat'ta 16:00-18:00 arasında gerçekleşecek. Konuşmacılar Meriç Köyatası, Ekrem İnözü, Özkan Gülkaynak, Ali Erkan Bezirgan olacak. 20 Şubat'ta gazeteci-yazar Meriç Köyatası, kendi hazırladığı 'deniz kokulu yemekler'i sunacak. Fuar boyunca İnce Çizgi Amatör Balıkçılık standında, Simfish balık tutma simülatörü ile sanal balıkçılık yapılabilecek. MarinTurk'ün düzenleyeceği ve Tolga Ekrem Pamir'in konuk olacağı Denizci Kahvesi buluşması ise 22 Şubat tarihinde gerçekleşecek.

ULUSLARARASI FUARLAR VE BİZ
Bu yıl düzenlenen Düsseldorf Fuarı'nın bir önceki yıla göre ziyaretçi artışı yüzde 10. Ancak katılımcılar satın almaya yönelik ziyaretçi sayısında ciddi artışlar olduğunu söylüyorlar. Paris ve Cenova fuarları durgun geçerken Cannes bu yıl yüzde 7 artış gösterdi. Ayrıca katamaran gibi çok gövdeli teknelerde ise yüzde 20 gibi büyük bir artış yaşandı. Avrasya Boat Show'a ise 2013 yılında 71 bin 811 ziyaretçi gelmişti. Çok gövdeli büyük teknelerin katılamadığı etkinliğin bu yıl daha hareketli geçmesi bekleniyor. Ancak giriş biletlerinin hafta içi 40 TL, hafta sonu 50 TL olmasının ziyaretçileri olumsuz etkileyeceğini öne sürenler de var.

ÇEVRECİ TEKNE GREENLİNE

Dünyanın en büyük hibrit tekne üreticisi Greenline, yeni modeli 48'i CNR Avrasya Boat Show'da tanıtacak. Bu yat Düsseldorf'taki dünya prömiyerinden birkaç hafta sonra ülkemize geliyor. Tekne tek bir düğme çevrilerek ister dizel, istenirse elektrik motorları ile kullanılabiliyor ve elektrikle 6 knot sürat yapabiliyor. 15 metrelik yatın fabrika teslim fiyatı 418 bin avro.

İLK DEFA TANITILACAKLAR
Dufour 560 Grand Large: Ünlü Fransız firmasının 16.30 boyundaki yeni yatı Dufour 560 Grand'ın dünya tanıtımı bu fuarda yapılacak. Fiyatı açıklanmadı.
Euphoria 54: Euphoria Yachts'ın ilk modeli 54'ün tasarımında German Frers'in, iç mekanlarındaysa Design Unlimited'ın imzası var. Boyu 16,31 metre olan yatın fiyatı açıklanmadı.
Azimut Magellano 53: Uzun seyir için tasarlanan 14,34 boyundaki tekne her havada yol alabiliyor. Az yakıt tüketmesi ve dengesi en önemli özelliği. Başlangıç fiyatı 860 bin avro
Absolute 52 Fly: 16 metre boyundaki yatta üç yolcu bir de mürettebat kamarası var. Hızı 23 knot. Fiyatı: İtalya teslimi 636 bin avro
Bavaria Cruiser 51: Bavaria'nın yeni teknesinde hepsi duş ve tuvaletli üç kamara, altı yatak var. Boyu 15,59 metre, fiyatı 216 bin 400 avro.
Technohull RIBS: Technohull RIBS'in 13.7 ve 10.4 metrelik modelleri var.
Vampiro 950: Murat Alemdar'ın tasarladığı yüksek süratli şişme bot Vampiro 950'nin ilginç özelliği, tüpleri olmasa dahi seyir yapabilmesi. 93 knot hız yapıyor, fiyatı vergiler hariç 50 bin avro.
Quicksilver Activ 855 Cruiser, Bavaria Sport 29, Bavaria Sport 35 Highline, Bavaria Sport 39 HT Highline, Bavaria Sport 44 HT Highline, Pirelli 1100 Cabin fuarda ilk kez sergilenecek tekneler arasında yer alıyor.

EN BÜYÜK YELKENLİ HANSE 575
Üç ila altı kamara arasındaki iç yerleşim seçenekleri ile sunulan 575'in dış mekanında 10 kişilik iki yemek masası var. 17,15 metre boyundaki yat, donanımı sayesinde tek kişi tarafından bile kullanabiliyor.

EN BÜYÜK MOTORYAT NUMARİNE 70 HT
Ülkemizin önemli üreticilerinden Numarine'in 21,20 metre boyundaki yatı, ilk kez burada denizcilere tanıtılacak. Yat 28 knot seyir hızına ve 36 knot azami hıza sahip. Hepsi özel banyolu dört lüks kamarasının yanı sıra geniş salonu, bir de mürettebat kamarası var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 milyon avro'dan 10 bin TL'ye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN