Deniz sezonu hızlı başladı

Mayıs ayı ile birlikte denizler hareketlendi. Sezona kendi teknesi ile girmek isteyenler Haliç'e koşarken, yarın Boğaz'da BMW Yelken Şenliği yapılacak. Önümüzdeki haftaya ise W Collection yelken yarışı sezona imzasını atacak

Giriş Tarihi: 3.5.2014
Marinalarda, çekek yerlerinde, tersanelerde yaşanan mutlu hareketlilik havalar iyice ısınmadan denizlere de yansıdı. Bunun en büyük göstergesi ise mayıs ayının hemen başlarında birbirinden önemli etkinliklerin peş peşe gerçekleşiyor olması... Doğrusunu isterseniz yelkenciler için sezon çok uzun bir süredir, hiç bitmiyor. Çünkü Bodrum'da, Marmaris'te, Çeşme ve Sığacık'ta düzenlenen kış trofeleri sayesinde hemen her hafta sonu denizciler teknelerine koşuyorlar... Ancak denizlere amatör olarak gönül verenlerin arasında bir türlü hayalindeki tekneye ulaşamayanların sayısı da azımsanamayacak kadar fazla. Haliç'te bu yıl ikinci kez düzenlenen Boatshow, ise hâlâ hayallerinin güzeline kavuşamayanlara yeni sezona kendi teknesi ile girme fırsatını sunuyor.

HALİÇ BOATSHOW
Yarın düzenlenecek olan BMW Yelken Şenliği'nin önemli bir farkı ise denizdeki şölenin yanı sıra yıllardır Bebek Parkı'nda halkın da katılımına açık olarak yapılması. Gerek şehrin tam merkezinde olması gerekse deniz kenarında düzenlendiği için her boyda teknenin sergilenmesine imkan vermesi nedeniyle Haliç, uzun yıllardır fuarcıların gönlünde yatan bir projeydi. NTSR Fuarcılık iki yıldır bu projeyi hayata geçirmeyi başardı. Deniz fuarlarının en büyük avantajı alıcının tekneyi denize açılarak test edebilmesi, denizdeki durumunu tam olarak yaşayabilmesi... Mayıs ayının en başında düzenleniyor olması ise teknesini değiştirecek olanlara da yeni bir tekne hayali kuranlara da yazın sımsıcak günlerini yeni teknesinde geçirebilme şansı veriyor... Fuarın bir ilginç yönünü de vurgulamakta fayda var. Türkiye megayat inşasında gerçekten de iyi bir düzeyde. Bu başarının birçok örneği Haliç Boatshow'da sergileniyor olacak. Türkiye'de inşası yapılan megayatlardan Kıvırcık bunlardan biri. Aynı zamanda 6 milyon avro fiyatı ile fuarın en pahalı teknesi olan Kıvırcık, Mengi Yay Tersanesi tarafından üretildi ve bu mega yat 40 metre uzunluğunda.

BMW BOSPHORUS SAILING FEST
Bir yanda İstanbul Boğazı'nı süsleyen yelkenli teknelerin kıyasıya rekabeti diğer yanda Bebek Parkı'nda kurulacak festival alanında renkli aktiviteler... Geçtiğimiz yıl bu büyük etkinliğe ben de fahri moderatör olarak katılmış, pek büyük bir keyifle denizci dostlarla söyleşiler gerçekleştirmiştim. BMW, uluslararası arenada birçok prestijli yelken yarışının ve yat kulübünün destekçiliğini yapan bir marka. Aynı zamanda BMW Sailing Cup International yelken yarışlarını düzenliyor, BMW Bosphorus Sailing Fest ile de tüm yelken tutkunlarını bir araya getiriyor. Yarın teknesine, dümencisine güvenen ekipler denizde yarışırken yarışa tanıklık etmek isteyenler ise Bebek Parkı'nda toplanacak.

GÜZEL VE ZOR PAR KUR
İstanbul Boğazı, gerçekten de her köşeden seyredilme imkanı ile dünyanın en güzel yelken parkurlarından biridir. Ancak pek çok yerinde deli gibi akan üstelik farklı yönlerden gelen akıntıları, sığlıkları, sakatları ile sadece usta denizcilerin kendini gösterebileceği bir yarış alanıdır... 11 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşecek W Collection Sailing Cup Bosphorus, Dolmabahçe Sarayı-Beykoz arasında 70'in üzerinde teknenin katılması ile neredeyse tüm Boğaz'ı baştan başa renklendirecek. Yarış, saat 11:00'den başlayarak tüm sahil şeridinden izlenebilecek.

Kıvırcık fuarın en pahalı teknesi

Türkiye'de inşası yapılan megayatlardan Kıvırcık, Mengi Yay tarafından üretildi. 40 metre uzunluğundaki bu megayat, RINA klaslı olarak inşa edildi. 6 milyon avroluk tekne 17 aylık bir çalışma sonucu tamamlandı. 2 adet 2735 beygirlik motoru ile 28 knot hız yapabiliyor. Teknede 4 adet misafir kabini ve 1 adet master kabini var. Üst güvertesinde geniş bir oturma alanı ve jakuzi bulunuyor.

Sunseeker Yacth 80

Sunseeker'ın yeni modeli 80 Sport Yacht, Haliç Boatshow'da görücüye çıkıyor. 25 metre boyundaki yeni motoryat, 2012'nin eylül ayında piyasaya çıkan Predator modelinin ileri bir seviyesi olarak görülüyor. Sunseeker'ın bu yeni modeli, üst güvertesinde C şeklinde bir oturma grubuna, kaptan ve yanında olmak üzere iki ayrı koltuğa sahip. Ek olarak orta kısımda bir bar masası konumlanmış. Dört çift kişilik kamarası var, kıç tarafında bir tayfa kabini ve ana güvertede tam büyüklükte bir salon bulunuyor. Fiyatı 2 milyon 595 bin pound.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deniz sezonu hızlı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN