Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Toprağı temizleyen gönüllü bitkiler

Su sümbülü, karabaş otu, kadife çiçeği... Birçok çiçek ve bitki, topraktaki ağır metallerin etkisini azaltmak için gönüllü olarak çalışıyor

Giriş Tarihi: 31.5.2014
Fesleğen, nane tohumları boy verdi, sardunyalar coştu, ortancalar çiçeklerini açmaya, erik, nar ağaçları meyvelerini vermeye başladı. Balkonu, bahçesi olanlar çok şanslı; kimse eve girmek istemiyor. Toprakla, bahçeyle uğraşmak en sağlıklı terapilerden biri... Kendi meyve ve sebzenizi yetiştiriyorsunuz, çocuklar temiz havayla doğayla temas ediyor... Köy ve kasabalarda yaşayanlar görece şanslı. Ama biz büyük şehirde yaşayanlar için doğanın koruyucu özelliklerinin gözümüzün önünde birer birer azalmasına neden olan çok faktör var. Farkında olalım ya da olmayalım biz de bu kirliliğe dahil oluyoruz. Kaybedilenleri düşünmektense bundan sonrası için neler yapabileceğimizi düşünmemiz gerekiyor.

KİRLİLİĞİ KENDİ BÜNYELERİNE ALIYORLAR
Doğanın korunması üzerine kafa yoran bilim insanları da çevreyi daha temiz hale getirmek için iyileştirici unsurları araştırıyor. Bu yöntemlerden biri de 'fitoremediyasyon' adı verilen ağır metallerle kirlenmiş alanların temizliği... Yani bazı bitki ve ağaçlar, çevre temizliği için adeta gönüllü olarak çalışıyor. Bizler de bu temizliğe balkonumuz, bahçemiz ya da sokağımızdan başlayarak destek verebiliriz. Nasıl mı? Geçtiğimiz hafta İstanbul'un içinde gizli bir vaha gibi olan Zeytinburnu'ndaki Tıbbi Bitkiler Bahçesi'nde görevli uzman biyolog Tuğçe Ağba ile sohbet ederken, merak ettiğim bütün bu soruların yanıtını aldım: "Kirlenmiş alanda bulunan bitkiler bünyelerine aldıkları kirleticileri, çözünürlükleri ve hareket hızlarına göre depolayabilir ya da farklı bir organına ileterek etkisizleştirebilir. Ağır metaller toksik etkileri nedeniyle de bitkilerde fotosentez yapamama, sararma, yaprak dökme gibi etkilere yol açabilir. Besin olarak tüketilen birçok bitkinin faydadan çok zarar vermemesi için bulunduğu toprağın kirlenmiş olup olmadığı, bitkinin herhangi bir kirleticiye maruz kalıp kalmadığı ya da diğer bitkilerle etkileşime girerek toksik madde üretip üretmediği araştırılmalıdır. Başta kullanılan toprakta kimyasal ilaç veya fosfatlı gübre kullanılmamalı, kirletici tespit edilmeli ve belki buna uygun bitki dikimleriyle zarar, en aza indirilmelidir. Fitoremediyasyon için kullanılacak bitki derin kök sistemi, hızlı büyüme oranı ve ağır metal toleransı için gerekli özelliklere sahip olmalıdır. Birçok bitki de bu yöntem için kullanılıyor. Pirinç, su mercimeği, su marulu, su sümbülü, hardal, kadife çiçeği, kavak, karabaş otu bu tür temizleyici bitki ve ağaçlar." Ne dersiniz? Biz de toprağı temizlemek için bu titiz bitkilerden yardım isteyelim mi?

RENKLİ ÇİÇEK KUTULARI
İş yerinde ya da evlerde küçük saksılardaki çiçek merakı artıyor. Butik çiçekçilerden biri de Fransa'nın yola çıkıp İspanya üzerinden Türkiye'ye gelen Flowerbox markası... Farklı renk ve biçimde seramik, karton ya da metal saksılardaki çiçeklerin canlı türü, özel bir yosunun içinde yaşıyor. Yosun, fazla suyu bünyesinde tutuyor, iki günde bir sulanması gereken bitki, 10 günde bir sulanabiliyor. Diğeri ise duvar bahçesi oluşturmaya yatkın olan ve mumyalanmış türü... Yedi yıl su ihtiyacı duymadan yaşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toprağı temizleyen gönüllü bitkiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN