Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Klasik eserler emoji'ye dönüşürse

Giriş Tarihi: 14.6.2014

Emoji Art History (Emoji'lerle Sanat Tarihi)akımıyla ünlü ressamların tabloları emoji denen küçük resimlerle sosyal paylaşım ağlarında yeniden yorumlanıyor

Teknoloji geliştikçe mesajlaşmanın amacı ve içeriği şekil değiştirdi. Mesaj artık bir iletişim aracı olmaktan çok öte, bir tür sanat. Akıllı telefonlara geçmeden önce, nokta ve sembollerle saatlerce uğraşarak oluşturduğumuz kalp ve ayıcık gibi desenleri birbirimize gönderirdik. Sonra emoticon denen semboller hazır halde akıllı telefonlarımıza yüklendi. İki nokta üst üste ve bir parantez tombul bir gülen surata dönüşür oldu kendiliğinden. Bunu emoji denen resimlerin hayatımıza girmesi izledi. Japon alfabesi karakterlerinden esinlenen bu minik desenler hislerimizi uzun uzun anlatmaktan bizi kurtarır oldu. Son dönemlerde Twitter'da yaygınlaşan yepyeni bir emoji trendi var. Emoji Art History (Emoji'lerle Sanat Tarihi) adını taşıyan bu akımda ünlü ressamların tabloları emojilerle yeniden yorumlanıyor.

DİLİMLİ EKMEKTEN SONRA EN İYİ BULUŞ
Bu yeni akımın mimarı, Tumblr'da ünlü ressamların eserlerinin emoji'lerle anlatıldığı bir gönderiden esinlenerek attığı tweet'le Amerikalı sanatçı Man Bartlett. Bartlett'in tweet'inin ardından J. Paul Getty Müzesi, Los Angeles County Müzesi, Tate Modern gibi sanat müzeleri de bu harekete katıldı. San Fransico Museum of Modern Art'ın attığı bir tweet aslında durumu özetliyor. Müze "#emojiarthistory etiketi, inkar edilemeyeceği üzere dilimlenmiş ekmekten sonraki en iyi buluş" yazan bir tweet'i çatal ve bıçak emoji'leriyle birlikte Twitter'da paylaştı. Bu trendin başkahramanı Man Bartlett hareketin çok eğlenceli bir hal aldığı ve sanat tarihine bakmanın bu yeni yolunun çok faydalı olduğu düşüncesinde.
NİHAN CAN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Klasik eserler emoji'ye dönüşürse
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN