Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Viyana ve İstanbul sanat için el ele

Giriş Tarihi: 12.7.2014

Viyana'nın Ringstrasse Bulvarı 150 yaşında. İstanbul'a taşan kutlamaların yıldızı Perulu sanatçı Luis Casanova Sorolla idi

Avusturya'nın müzik, tarih ve lezzet şehri Viyana'nın kültür ve sanat etkinlikleriyle ünlü bulvarı Ringstrasse'nin 150. açılış yıldönümü kutlamaları şimdiden başladı. Bu kapsamda İstanbul'da da etkinlikler düzenlenecek. İlk olarak Viyana İstanbul ile Buluşuyor adı verilen etkinlikte sanat ve dans İstanbul'da el ele verdi. Viyana Turizm Derneği uzun yıllardır Viyana'da yaşayan Perulu sanatçı Luis Casanova Sorolla'yı ilginç performansını sergilemesi için İstanbul'a getirdi. Sanatçı önceden boyanmış kağıtların üzerine pigment toz boyalar döküyor ve dansçılar bu kağıdın üzerinde dans ediyor. Dansçıların ayak izleri ortaya bir tablonun çıkmasını sağlıyor. Sorolla, Bebek Parkı'nda bu yöntemle vals ve bale yapan, Karadeniz horonu tepen dansçıların adımlarından üç tablo yaptı, biz de oradaydık. Organizasyonda, Bebek Parkı'nda sahneye önce Üsküdar Karadeniz Dans Topluluğu çıktı. Ardından Viyana Devlet Balesi'nden dansçılar vals ve bale yaptı.

HORONA BAYILDIM
Pigment boyalarla kaplanmış kağıt üzerinde dans gösterileri yapmanın aklına Viyana'da bale izlerken geldiğini söyleyen Casanova Sorolla "Ressamım ve dans geçmişim de var. İkisini aynı anda yapma fikrini çok sevdim, bir an bile düşünmeden işe koyuldum" diyor. Her dansın kişisel bir imzası olduğunu söyleyen Sorolla "Bağlantılarım sayesinde Karadeniz dansını keşfettim. Bu dansı görünce adeta kalbimden vuruldum. Bu dansın içinde derinlemesine bir kimlik var" diyor ve ortaya çıkan tabloya bakarak sözlerine devam ediyor: "Amacım güzel resim yapmak değil. Vücut hareketlerinin gerçek çizgilerini ortaya koymak için girdim bu işe. Her eser kendi çapında bir anı anlatıyor ve çok özel. İki kültürü bir araya getirdiğim için bu işi çok önemsiyorum, bu bir sorumluluk. Amacım güzel anılar bırakmak." Sorolla'nın dans adımlarıyla yaptığı tablolar İstanbul'da sergilenecek. Performansına gösterilen ilgiden çok memnun kalan sanatçı Sorolla "İstanbul'da kendimi evimde gibi hissettim. Burada en çok iki kıta arasında olmak beni heyecanlandırdı. Hem bu kültüre yakın olmak, hem de Türkçe öğrenmek için büyük ihtimalle altı ay kalacağım burada. İstanbul ve Viyana gerçekten anlamda yaşayan iki şehir, etkilenmemek elde değil" diyor.

BİZ VİYANA'YI ÇOK SEVİYORUZ
Geçen yıl turist rekoru kıran Viyana'ya her geçen yıl daha fazla insan gidiyor. 2013'te yaklaşık 6 milyon ziyaretçiden 60 bini Türk'tü. Son 10 yılda Avusturya'nın başkentine giden Türk seyahatçilerin sayısı yüzde 295 arttı. Turistlerin akın ettiği Ringstrasse Bulvarı'ndaki belediye sarayı binasındaki Life Ball büyük ilgi görmüştü. Bulvarın 150. yıldönümü kutlamaları 2015'e kadar devam edecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Viyana ve İstanbul sanat için el ele
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN